fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tajemnica twierdzy w Srebrnej Górze

Forum
Czy w ukrytych korytarzach fortu w Srebrnej Górze czekają na odkrycie złupione przez nazistów dzieła sztuki? A może to tam schowana jest Bursztynowa Komnata? To, że niczego tam jeszcze nie odnaleziono, tylko zwiększa szanse, że jakiś skarb tam się jednak kryje.

Twierdza srebrnogórska ze względu na swoje widowiskowe położenie, a nade wszystko wielkość, zawsze budziła zainteresowanie. Po II wojnie światowej przyciągała również poszukiwaczy skarbów, które naziści mieli tam podobno schować przed nadciągającymi Sowietami.

Pogłoski te podsycały odkrycia kolejnych schowków Güntera Grundmanna, wrocławskiego konserwatora zabytków, który uczynił z Dolnego Śląska wielki magazyn dzieł sztuki. Znajdowane przez komisję rewindykacyjną pod kierownictwem prof. Witolda Kieszkowskiego skrytki, w których Grundmann chował najcenniejsze prywatne i instytucjonalne zbiory, trafiające na Dolny Śląsk z różnych miejsc III Rzeszy, zawierały m.in. obrazy Matejki, van Gogha, Moneta, Kossaka. W sumie znaleziono 80 takich schowków, ale zdaniem wielu co najmniej drugie tyle czeka na odkrycie. Nie znaleziono ich jednak w Srebrnej Górze.

Z czasem zaczęły się pojawiać fantastyczne opowieści o schowaniu tam „złota Wrocławia" czy słynnej...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA