fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

Sejm uchwalił: pieniądze na walkę ze smogiem i termomodernizację domów w małych miastach

Adobe Stock
Sejm uchwalił W 31 miastach za państwowe pieniądze będzie można ocieplać domy i wymienić ogrzewania na ekologiczne .

W piątek Sejm uchwalił przepisy, dzięki którym właściciele wielu domów będą mogli liczyć na gruntowny remont. W ten sposób rząd chce lepiej walczyć ze smogiem, ale w mniejszych miastach, które trafiły na niechlubną listę Światowej Organizacji Zdrowia miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Pieniądze ma otrzymać 31 miast poniżej 100 tys. mieszkańców. Są to: Nowy Sącz Piotrków Trybunalski Tomaszów Mazowiecki Kędzierzyn-Koźle Żory Pszczyna Radomsko Wodzisław Śląski Otwock Zduńska Wola Skawina Jarosław Knurów Myszków Żywiec Nakło nad Notecią Zakopane Niepołomice Wągrowiec Piastów Nowa Ruda Opoczno Wadowice Rawa Mazowiecka Pleszew Proszowice Nowy Tomyśl Godów Brzeziny Sucha Beskidzka Tuchów.

Jest to nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Pieniądze trafią do miast. I to one przygotują programy termomodernizacyjne i będą je realizować. Pieniądze wyłoży Fundusz Termomodernizacji i Remontów. W pierwszym okresie obowiązywania ustawy do tego funduszu ma trafić 180 mln zł z budżetu państwa.

Na zmianach stracą duże miasta. Dziś z pieniędzy z tego funduszy dociepla się tam budynki wielorodzinne.

Dzięki ustawie możliwe będzie sfinansowanie nawet 100 proc. kosztów termomodernizacji i wymiany pieców, ale tylko w

Na pieniądze będą mogli liczyć tylko właściciele domów jednorodzinnych o niskich dochodach. Nie dostaną pieniędzy do ręki. Termomodernizację przeprowadzi firma wytypowana przez miasto

Nie czekając na przepisy, rząd rozpoczął pilotaż w Skawinie. Zakwalifikowano tam do programu na razie 120 rodzin.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA