Pierwszy krok do świadomych robotów

Maszyna zdała prosty test samoświadomości i logicznego myślenia. Dzięki takim zadaniom roboty będą bardziej „ludzkie" – zapewniają naukowcy.

Aktualizacja: 16.07.2015 23:06 Publikacja: 16.07.2015 21:31

Pierwszy krok do świadomych robotów

Foto: 123RF

Test to odmiana klasycznej zagadki logicznej o trzech mędrcach, którzy muszą zgadnąć, jakiego koloru jest kapelusz, który mają na głowie. Wiedzą, że co najmniej jeden z nich ma niebieskie nakrycie głowy. Selmer Bringsjord z Rensselaer Polytechnic Insititute w Nowym Jorku w miejscu mędrców postawił trzy humanoidalne roboty.

To programowalne maszyny Nao produkowane przez francuską Aldebaran Robotics. Mają kamery, mikrofony, rozpoznają mowę i twarze ludzi. Są wykorzystywane w laboratoriach na całym świecie – można je programować.

Tym razem trzy roboty zostały zaprogramowane w takich sposób, aby „myślały", że dwa z nich dostały pigułkę czyniącą je niemowami (w rzeczywistości Bringsjord po prostu wyłączył im układ mowy), a jeden pigułkę obojętną. Roboty nie wiedzą, który może mówić, muszą to ustalić same.

Oczywiście na pytanie: „Jaką pigułkę dostałeś?", każdy z nich odpowie: „Nie wiem". Ale tylko jeden z nich może zrobić to na głos. Jak opisuje Selmer Bringsjord, w ułamku sekundy robot poprawił się: „Przepraszam! Już wiem! Mogę udowodnić, że to nie ja jestem niemową!".

Test wygląda na prosty, jednak inżynierowie na łamach „New Scientist" podkreślają, że wymaga on m.in. rozpoznawania własnego głosu i zdolności do wyciągania logicznych wniosków. Muszą słyszeć i zrozumieć pytanie: „Jaką pigułkę dostałeś?", muszą usłyszeć własne: „Nie wiem", zrozumieć, co powiedziały, i połączyć to z faktem przyjęcia „pigułki".

To elementy samoświadomości. Podobne wnioski przynosi inny test – rozpoznawanie samego siebie w lustrze. W królestwie zwierząt umiejętnością taką dysponują najinteligentniejsze gatunki, m.in. delfiny, małpy naczelne i ludzie. W świecie robotów to ciągle nowość – umie to zaprogramowany specjalnie Nico z Uniwersytetu Yale oraz zabawkowy Qbo – również dzięki dodatkowym programom.

Wyniki testu są dla inżynierów tak istotne, że przedstawią opis doświadczenia w przyszłym miesiącu podczas konferencji RO-MAN 2015 w japońskim Kobe. Konferencja poświęcona będzie społecznej interakcji ludzi i robotów.

—„New Scientist"

Materiał partnera
Technologie kwantowe: nauka tworzy szanse dla gospodarki
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji
Nowe technologie
Prof. Zybertowicz: AI może potraktować ludzkość jak budowniczy autostrad traktują mrowiska
Materiał Promocyjny
Dell Technologies: nie ma branży czy przedsiębiorstwa, które może funkcjonować bez nowoczesnych technologii