fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Wyświetlacz jak własna skóra

Wyświetlacz jak druga skóra
materiały prasowe
Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego pokazali jak będą wyglądać medyczne czujniki i zegarki przyszłości. Stworzyli oni bardzo cienki, przezroczysty i elastyczny wyświetlacz, który można przykleić do skóry.

ak tłumaczą naukowcy japońscy ich wynalazek do duży postęp w dziedzinie podręcznej elektroniki medycznej i użytkowej. Dotychczasowe ochronne warstwy wyświetlaczy, czy to plastikowe czy szklane były co najmniej milimetrowej grubości. Japońska giętka „szybka" ma niecałe dwa mikrometry grubości, czyli pięćset razy mniej. Wyświetlacz nie waży niemal nic, i jest prawie nieodczuwalny dla noszącej go osoby.

Składa się z ułożonych na przemian warstw materiału organicznego (parylen) i nieorganicznego (tlenko-azotku krzemu). Po tą warstwą można umieścić polimerowe diody świecące oraz organiczne fotodetektory. Cały wyświetlacz ma ok. trzech mikrometrów (trzech tysięcznych milimetra) grubości.

Ochronna warstwa wymaga jeszcze dopracowania. Zapewnia ochronę diod i czujników przed tlenem i parą wodną ale tylko przez kilka dni.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA