fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Naukowcy "zapisali" wspomnienia w mózgach ptaków

Peripitus [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]
Naukowcom udało się "zapisać" wspomnienia w mózgach młodych zeberek timorskich, dzięki czemu udało im się nauczyć młode ptaki śpiewania, którego - w warunkach naturalnych - ptaki te uczą się od ojców, naśladując ich trele - informuje amerykański "Newsweek".

Badacze, którzy tego dokonali podkreślają, że udało im się odkryć jak wygląda nauka śpiewu przez ptaki, co w przyszłości może pomóc nam lepiej zrozumieć zaburzenia w nauce mowy przez ludzi.

Podobnie jak ludzie, zeberki timorskie uczą się wydawania dźwięków naśladując swoich rodziców. Słuchając treli swoich ojców, pisklęta zapamiętują je, a następnie powtarzają.

- Ptaki śpiewające są doskonałym obiektem do badania tych wspomnień społecznych - mówi Todd Roberts z Uniwersytetu w Teksasie, jeden z autorów eksperymentu. - W rzeczywistości są zaskakujące podobieństwa między tym, jak ptaki śpiewające uczą się swoich treli i wczesnymi fazami nauki mówienia (przez ludzi) - twierdzi.

Roberts wraz z Wenchanem Zhao, Francisco Garcia-Oscosem i Danielem Dinhem użył techniki zwanej "manipulacją optogenetyczną" przy której wykorzystuje się światło do monitorowania i kontrolowania aktywności mózgu w celu nauczenia młodych śpiewu. Badacze kontrolowali interakcje między dwoma regionami mózgu, aby stworzyć wspomnienia dźwięków piosenki - długość trwania poszczególnych nut odpowiadała długości ekspozycji ptaka na światło. W efekcie udało im się nauczyć młode zeberki śpiewania za pomocą wykreowanych w ten sposób wspomnień. Wyniki ich badania zostały opisane przez "Science".

Roberts podkreśla, że nie "zapisali" w mózgach zeberek wspomnienia samego śpiewu tych ptaków, a jedynie długość poszczególnych nut - to jedna ze "ścieżek" procesu nauki śpiewu w mózgu ptaka. Teraz badacze twierdzą, że jeśli uda im się odkryć jak przebiega nauka innych aspektów śpiewania, wówczas będą mogli zapisać w głowie ptaka bardziej kompletne wspomnienie trelu.

- Uczymy się wielu zachowań przez naśladowanie zachowania naszych rodziców, rodzeństwa i nauczycieli. Połączenia w mózgu odpowiedzialne za wspomnienia tych doświadczeń społecznych są wciąż słabo rozumiane przez nas - mówi Roberts.

- Nasze badanie na młodych ptakach śpiewających wykazało, że wybrane synapsy łączące części mózgu odpowiedzialne za odbieranie bodźców i za motorykę odgrywają dużą rolę w tworzeniu tego rodzaju wspomnień i sztuczne aktywowanie tych połączeń w mózgu może pomóc tworzyć wspomnienia, które pomagają w nauce. Jesteśmy bardzo zaskoczeni wynikiem naszego eksperymentu - przyznaje.

Teraz badacze chcą odkryć kolejne "ścieżki" w mózgu, które są odpowiedzialne za powstawanie wspomnień społecznych, tak aby "zapisać" w mózgach ptaków kompletne wspomnienie śpiewu ich rodziców.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA