fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Rusza projekt Earth BioGenome. Drugi lot na Księżyc

Stock Adobe
W rozpoczętym właśnie projekcie Earth BioGenome naukowcy zamierzają rozszyfrować genomy 1,5 miliona organizmów żyjących na Ziemi: roślin, zwierząt i grzybów.

Grupa naukowców swoje plany ujawniła w ubiegłym roku. W ciągu dekady zamierzają rozszyfrować genomy wszystkich znanych gatunków roślin i zwierząt.

W tym celu badaniem genomów 1,5 miliona gatunków zajmie się kilkadziesiąt instytucji naukowych na całym świecie. Koszt tego projektu to około 4,7 miliarda dolarów.

Earth BioGenome Project (EBP) będzie koordynowany przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Zamysł rozpracowania genomów wszystkich organizmów na Ziemi jest porównywany z takim osiągnięciem w historii ludzkości, jakim był lot na Księżyc.

Obecnie naukowcy rozszyfrowali genomy około 3,5 tys. gatunków roślin i zwierząt. To mniej więcej 0,2 proc.  wszystkich istniejących.

Poszczególne instytucje naukowe w różnych państwach będą miały swój udział w projekcie EBP.  Brytyjski Wellcome Trust Sanger Institute (WTSI) planuje genetyczną analizę  66 000 miejscowych gatunków. Chiny zadeklarowały zmapowanie 10 tysięcy, a Stany Zjednoczone - kilkudziesięciu tysięcy gatunków kręgowców.

Celem projektu jest dostarczenie cennych danych, które można będzie wykorzystać do tworzenia nowych leków, spowolnienia procesu starzenia się czy tworzenia biomateriałów, ale także do opracowania działań ochronnych wobec gatunków zagrożonych.

Prace nad projektem ruszyły w czwartek w Wielkiej Brytanii. Do badań  sukcesywnie będą dołączać instytucje naukowe z kolejnych krajów.

- Sekwencjonowanie genomów życia planety ujawni aspekty ewolucji, o których nawet nie marzyliśmy - powiedział Tim Littlewood, kierownik działu nauk przyrodniczych w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Źródło: motherboard.vice.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA