fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Mieszkanie+ Rząd przyjął uchwałę w sprawie Narodowego Programu Mieszkaniowego

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Już od 2019 r. każdy będzie mógł wynająć tanio lokal, który z czasem wykupi na własność.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie Narodowego Programu Mieszkaniowego. Ma on zwiększyć dostęp do mieszkań osobom o dochodach uniemożliwiających ich nabycie lub wynajęcie na zasadach komercyjnych. Ma też zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkaniowe osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na niskie dochody lub szczególnie trudną sytuację życiową.

Program Mieszkanie+ będzie się opierał na trzech filarach: wsparciu budownictwa społecznego, mieszkaniach budowanych na gruntach Skarbu Państwa będących w zasobach Narodowego Funduszu Mieszkaniowego oraz oszczędzaniu na cele mieszkaniowe na indywidualnych kontach mieszkaniowych.

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy zostanie powołany ustawą. Będzie to swego rodzaju bank ziemi. Trafią do niego państwowe działki budowlane, które obecnie znajdują się m.in. w zasobach Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Nieruchomości Rolnych, starostw oraz spółek Skarbu Państwa, np. PKP czy Poczty Polskiej.

Fundusz powoła operatora narodowego, który zajmie się realizacją programu. Będzie m.in. negocjować z potencjalnymi inwestorami, zawierać umowy, wskaże działki, na których można budować. Może też sprzedawać atrakcyjne nieruchomości NFM, by zyskać środki na budowę domów pod wynajem.

Dzięki temu, że mieszkania będą powstawać na państwowym gruncie, mają być tańsze. Najemcą będzie mógł być ten, kto spełni określone kryteria.

Uzupełnieniem programu będzie zwiększenie wsparcia rządu dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie w wysokości 35–55 proc. kosztów budowy mieszkań komunalnych.

Samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą się także ubiegać o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych.

Rząd planuje stworzyć system oszczędzania na cele mieszkaniowe, np. na zakup, wkład własny, remont. Zainteresowani będą mogli w bankach założyć rachunki z premią za systematyczne oszczędzanie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA