Reklama
Rozwiń

RPO: Nagrywanie czynności notarialnych sposobem na wyłudzenia mieszkań

Jak jednoznacznie ustalić, czy akt notarialny nie jest wykorzystywany w niegodziwym celu, np. do wyłudzenia nieruchomości? Rzecznik Praw Obywatelskich podtrzymuje postulat nagrywania czynności notarialnych.

Aktualizacja: 12.08.2018 12:33 Publikacja: 12.08.2018 11:37

RPO: Nagrywanie czynności notarialnych sposobem na wyłudzenia mieszkań

Foto: 123RF

Od kilku lat przedmiotem zainteresowania RPO jest proceder przejmowania własności mieszkań poniżej ich wartości - na podstawie aktów notarialnych sprzedaży nieruchomości, stanowiących zabezpieczenie pożyczek udzielanych przez oszustów. Ich ofiarą najczęściej padają ludzie starsi i mniej zorientowani. Za niewielkie w stosunku do wartości mieszkania pożyczki tracili oni własność zamieszkiwanych nieruchomości. Z ich relacji wynikało, że w chwili składania podpisów w kancelarii notarialnej nie mieli świadomości, że zawierają umowę, której przedmiotem jest definitywne przeniesienie własności,

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono