fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Sąd: wynajem kilku lokali to już działalność gospodarcza

123RF
Każdą sprawę o to, czy najem jest działalnością, trzeba oceniać indywidualnie. Jednym z kryteriów, jakie mogą o tym przesądzić, jest znaczna liczba umów.

Osoby, które dorabiają sobie wynajmowaniem własnych mieszkań czy domów, coraz częściej spierają się z fiskusem o to, czy jest to już działalność czy tylko najem prywatny. Od tej kwalifikacji zależy bowiem sposób opodatkowania zysków.

Jednym z kryteriów potraktowania najmu jako działalności jest aktywność właściciela w tym zakresie. Potwierdza to wtorkowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawa dotyczyła podatku za 2009 r. Fiskus ustalił, że podatnik w tym roku wynajmował lokale użytkowe i mieszkalne. Przychody z tych umów opodatkowywał zryczałtowanym podatkiem dochodowym, czyli tzw. ryczałem ewidencjonowanym.

Urzędnicy uznali jednak, że nie miał prawa do tego korzystniejszego sposobu opodatkowania. W ich ocenie aktywność właściciela nieruchomości – mimo braku formalnej rejestracji – spełnia przesłanki uznania najmu za działalność gospodarczą. A w takiej sytuacji zysków nie można opodatkować ryczałtem.

Fiskus nie miał wątpliwości co do zarobkowego charakteru najmu. Jego zdaniem świadczy o tym jego szeroki zakres (27 umów), co wskazuje, że nie mógł być prowadzony inaczej niż w sposób zorganizowany i profesjonalny.

Ponadto wszystkie lokale były oferowane do wynajmu w sposób ciągły. Jeżeli mieszkanie zwalniał dany najemca, to oferowane było kolejnym. Co najmniej dwie z obowiązujących w 2009 r. umów są ciągłością kontraktów zawartych w czasie, gdy podatnik prowadził działalność gospodarczą. A co najmniej trzy wynajmowane w 2009 r. nieruchomości zostały nabyte przed formalnym zaprzestaniem jej prowadzenia.

Rację urzędnikom przyznał najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy. Zgodził się, że mimo formalnego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie najmu skarżący w 2009 r. nadal ją prowadził.

Tak samo uznał NSA. Jak podkreślał sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, każda sprawa o to, czy najem jest działalnością gospodarczą, wymaga indywidualnej oceny, a w tym sporze ta ocena świadczy o prowadzeniu przez skarżącego działalności w postaci najmu.

Przesądza o tym m.in. znaczna liczba umów najmu, posiadanie dziewięciu lokali na wynajem, oraz to, że skarżący jest wpisany jako zarządca nieruchomości. To świadczy o zorganizowanym charakterze aktywności.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 619/14

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA