Przepisy budowlane prostsze ale czy konstytucyjne

Mały pawilon handlowy, domek letniskowy czy zjazd z drogi będzie można postawić wbrew woli sąsiada. Może to naruszać konstytucję.

Aktualizacja: 16.01.2015 17:23 Publikacja: 16.01.2015 17:20

Przepisy budowlane prostsze ale czy konstytucyjne

Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik

Będą uproszczenia w formalnościach budowlanych. W czwartek w nocy Sejm uchwalił tzw. małą nowelizację prawa budowlanego. Zwalnia ona budującego z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę w wypadku wielu inwestycji. Niestety, uproszczenia mogą się okazać niekonstytucyjne. Sejm zapomniał bowiem znowu o poszanowaniu praw sąsiadów.

A co z sąsiadami

Nowelizacja przewiduje więc, że na zgłoszenie będzie można wybudować dom jednorodzinny, który nie ma wpływu na działki w sąsiedztwie. Oprócz tego z uproszczenia będzie można korzystać w wypadku ?m.in. wolno stojących parterowych budynków handlowych oraz usługowych o powierzchni zabudowy do 35 mkw. Dotyczy to także parterowych domków letniskowych do 35 mkw. oraz wiat do 50 mkw. stawianych na działkach przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe, a także zjazdów z dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

– Pomysł, by zrezygnować z obowiązkowego pozwolenia na budowę w wypadku tego typu inwestycji, jest dobry – uważa Mariola Berdysz, dyrektor fundacji Wszechnica Budowlana.

Trybunał już raz odrzucił

Wszystko jednak wskazuje na to, że przy okazji Sejm naruszył konstytucję.

Nowe przepisy przewidują bowiem, że w wypadku tego typu inwestycji (z wyjątkiem domów jednorodzinnych i transformatorów) na terenach pozbawionych planu nie trzeba będzie się starać o warunki zabudowy zastępujące na tych terenach plan. Specyfika zgłoszenia jest taka, że nie przeprowadza się w ogóle postępowania administracyjnego. Inwestor składa dokumenty, czeka, a gdy starosta nie zareaguje, zaczyna budowę.

– Oznacza to, że sąsiad dowie się o domku letniskowym czy sklepie już na etapie ich budowy – tłumaczy Berdysz. – Niestety, już raz z podobnych powodów prezydent odesłał nowelizację prawa budowlanego do Trybunału Konstytucyjnego, a ten wyrzucił ją do kosza. Podobnie może być i teraz – ostrzega.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego