Katedrę Velha de Coimbra w Portugalii budowano w latach 1162–1218. Ten bezcenny zabytek zaatakowany został przez nieznany gatunek „czarnych grzybów" z rodziny pleśniowatych. Intruzem tym zajęli się naukowcy z uniwersytetu w Coimbrze. Artykuł o tym zamieszcza pismo „MycoKeys".

Grzyby te wytwarzają polisacharydy, wielocukry powodujące korozję kamienia. Grzyby imponują odpornością na środki chemiczne stosowane przez konserwatorów. Naukowcy z Uniwersytetu w Coimbrze pobrali próbki i poddali je analizie laboratoryjnej. Mają do czynienia z nowym gatunkiem nazwanym „Aeminium ludgeri".

Autorzy artykułu zwracają uwagę na prawdopodobieństwo, że grzyby znalazły się w katedrze już w momencie budowy, może tkwiły w kamieniach użytych do konstrukcji. Przez wieki następował bardzo powolny ich rozwój, aż do momentu, gdy osiągnęły stan, w którym zostały zauważone.

Wiadomo już, że odkryty gatunek jest endemiczny, występuje w kamieniołomach na Półwyspie Iberyjskim, a konkretnie w regionie Anca i Portunhos w pobliżu Coimbry.

Jeżeli powyższa hipoteza okaże się prawdziwa, trzeba się będzie liczyć z możliwością pojawienia się tych grzybów w innych zabytkowych budowlach wzniesionych z surowca wydobytego z tych samych kamieni.