fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nagroda Rzeczpospolitej im. Jerzego Giedroycia

Prof. Aleksandra Hnatiuk. Promotorka ukraińskiej literatury

PAP, Andrzej Rybczyński
Prof. Aleksandra Hnatiuk jest ukrainistką, tłumaczką i znawczynią relacji polsko-ukraińskich.

Studia ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim, z którym związała też swoją pracę badawczą. Skupia się ona głównie na literaturze i tożsamości ukraińskiej. Hnatiuk jest także profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Slawistyki PAN, członkiem kilku gremiów naukowych (m.in. Międzynarodowej Asocjacji Ukrainistów) oraz redaktorem czasopism naukowych.

Urodziła się w 1961 r. Pochodzi z rodziny powojennych przesiedleńców z dawnej Galicji. Historia matki i ojca posłużyła jej jako inspiracja do napisania książki „Odwaga i strach" przedstawiających losy lwowskiej inteligencji w trakcie wojny i tuż po niej. Za tę publikację Hnatiuk otrzymała Grand Prix Forum Wydawców we Lwowie i Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.

Od lat poświęca się popularyzowaniu ukraińskiej literatury w Polsce. Jest tłumaczką dzieł Jurija Andruchowycza – jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy ukraińskich.

Czytelnicy „Rzeczpospolitej" znają ją także z tekstów publikowanych na naszych łamach. Ostatnio, w magazynie „Plus Minus", pisała o korespondencji Jerzego Giedroycia z Bohdanem Osadczukiem, historykiem i politologiem, orędownikiem polsko-ukraińskiego pojednania, bliskim współpracownikiem szefa paryskiej „Kultury".

We wtorek sylwetki Doroty Janiszewskiej-Jakubiak i Piotra Kłoczowskiego

Partnerem Głównym Nagrody jest Forum Ekonomiczne w Krynicy

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA