fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Motobiznes

Polacy jeżdżą złomem? W Unii są od nas gorsi

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Przeciętny samochód osobowy w Polsce ma około 14 lat. Jednak są w UE kraje, w których średni wiek pojazdów jest jeszcze wyższy.

Porównywarka internetowych polis Ubea.pl sprawdziła, jak stare są samochody jeżdżące po drogach nad Wisłą. Wskazują, że średni wiek samochodów użytkowanych przez Polaków oscyluje na poziomie około 14 lat. Ten wynik jest zbieżny z rezultatami innych analiz np. tych przygotowywanych przez Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Nie jest to jednak najgorszy wynik. Starszymi pojazdami jeżdżą np. Węgrzy, Łotysze, Litwini, Czesi, Rumunii czy Chorwaci.

Martwić może fakt, że pomimo pojawiania się coraz większej liczby nowoczesnych samochodów osobowych, średni wiek auta poruszającego się po polskich drogach nie spadł przez ostatnie lata.

- Brak spadkowego trendu potwierdzają m.in. raporty Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz dane Ubea.pl. Na początku 2019 r. średni wiek samochodów osobowych, które zamierzali ubezpieczyć użytkownicy porównywarki Ubea.pl był dokładnie taki sam jak trzy lata wcześniej - mówi Paweł Kuczyński, Ubea.pl.

Stabilizacja średniego wieku samochodu osobowego (pomimo przesiadania się Polaków do aut z nowszych roczników) to fakt, który powinien zwrócić uwagę polityków. W tym kontekście warto przypomnieć o podatku VAT. Mocno zwiększa on koszty zakupu nowych aut i zniechęca przynajmniej część rodaków do wizyt u dealerów samochodowych.

W ramach podsumowania warto również zwrócić uwagę na relację pomiędzy średnim wiekiem samochodów z Polski oraz innych krajów UE. Tak jak już wspomnieliśmy, przeciętne auto osobowe użytkowane na terenie Polski liczy sobie około 14 lat.

Dane Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów (ACEA) wskazują, że w 2016 r. analogiczne wyniki dla pozostałych krajów UE wynosiły:

Austria - 9,0 roku
Belgia - 7,8 roku
Chorwacja - 14,3 roku
Czechy - 14,7 roku
Dania - 8,4 roku
Estonia - 15,3 roku
Finlandia - 11,2 roku
Francja - 9,2 roku
Grecja - 14,1 roku
Hiszpania - 11,9 roku
Holandia - 9,8 roku
Irlandia - 8,8 roku
Litwa - 16,9 roku
Luksemburg - 6,3 roku
Łotwa - 16,0 roku
Niemcy - 9,1 roku
Portugalia - 12,8 roku
Rumunia - 16,2 roku
Słowacja - 13,5 roku
Słowenia - 11,3 roku
Szwecja - 9,9 roku
Węgry - 14,9 roku
Wielka Brytania - 8,7 roku
Włochy - 11,2 roku

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA