fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

#RZECZoBIZNESIE: Michał Melaniuk: Mieszkania będą dalej stabilnie drożeć

tv.rp.pl
W najbliższych latach będzie stabilny marsz cen w górę. Nie powinien być to wzrost dwucyfrowy, przynajmniej w ciągu najbliższych 12 miesięcy - mówi Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający firmy deweloperskiej Cordia Polska, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Gość przyznał, że popyt na mieszkania jest dalej wysoki. - Podaż też jest wysoka, ale niższa niż w poprzednim roku. Jest to związane z kilkoma czynnikami jak dostępnością gruntów, wysokością kosztów, wydłużającymi się okresami przygotowania inwestycji - mówił Melaniuk.

Prognozował, że należy spodziewać się korekty cenowej w górę i lekkiego obniżenia popytu.

- W najbliższych latach będzie stabilny marsz cen w górę. Trend zwiększania kosztów się utrzyma i będzie miał wpływ na ceny sprzedaży. Nie powinien być to wzrost dwucyfrowy, przynajmniej w ciągu najbliższych 12 miesięcy – ocenił gość.

- Dotyczy to wszystkich dużych popularnych miast, które przyciągają pracowników jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto i inne. To główny generator popytu na mieszkania – dodał.

Wzrost cen w większości miast zachodnioeuropejskich był wyższy niż w Polsce.

- W Polsce budujemy bardzo dużo. W Warszawie powstaje więcej nowych mieszkań niż w Londynie. Jesteśmy sprawni jeżeli chodzi o przygotowanie mieszkań i ich wprowadzenie na rynek - mówił Melaniuk.

Jeżeli porównamy ceny mieszkań do siły nabywczej to np. Warszawa wypadają korzystniej w porównaniu do zachodnich miast. - Od Pragi jesteśmy tańsi, w Budapeszcie jest podobnie – zauważył gość.

Podkreślił, że największym wyzwaniem dla deweloperów jest zachowanie zdrowego rozsądku przy przygotowywaniu inwestycji.

- Nie można zapędzić się w sytuację, gdzie przekalkulujemy terminy, koszty czy przychody – mówił Melaniuk.

- Jest presja na rynku, żeby jak najwięcej budować i sprzedawać, ale trzeba zachować zdrowy rozsądek - dodał.

Melaniuk podkreślił, że jest więcej ryzyk związanych z działalnością. - Mocno wydłużyła się kwestia okresu przygotowania inwestycji, nawet dwukrotnie. O ile marża brutto może wyglądać atrakcyjnie, to kwestia zwrotu z kapitału jest znacznie gorsza. Patrzenie na samą marżę brutto jest mylące. Duży wysiłek trzeba włożyć w ocenę ryzyka danego przedsięwzięcia – tłumaczył.

Zasadnicza różnica między Polską, a całą Europą to fakt, że kupujemy mieszkania niewykończone. - To się powoli zmienia, a jest już standardem w całej Europie i większości świata - stwierdził Melaniuk.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA