fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Polska najbardziej zagrożona cyberatakiem w UE

Według najnowszego zestawienia rankingu cyberzagrożeń firmy Check Point Software Technologies, Polska była najbardziej podatnym na ataki hakerskie krajem w Unii Europejskiej.

Lepiej wypadły nawet Grecja i Francja. Z udostępnionych nam danych wynika, że w listopadzie znaleźliśmy się na niechlubnym, 34. miejscu wśród najczęściej atakowanych państw świata. Współczynnik zagrożenia naszych komputerów wzrósł z 9,2 do 17,2 pkt. W listopadzie najbardziej zagrożonymi maszynami, okazały się te podłączone do sieci w Arabii Saudyjskiej i Namibii (współczynnik wyniósł tam odpowiednio 100 i 98,3 pkt.).

W oparciu o dane z ThreatCloud World Cyber Threat Map, mapy cyberzagrożeń ukazującej w czasie rzeczywistym miejsca i sposoby przeprowadzania cyberataków, firma Check Point zidentyfikowała w listopadzie ponad 1200 różnych rodzin złośliwego oprogramowania. Trzema najczęściej atakującymi rodzinami malware (niechciane, szkodliwe oprogramowanie), były: Conficker (wyłącza usługi zabezpieczeń komputera – wirus ten odpowiada za 20 proc. wszystkich rozpoznanych ataków), Cutwail (botnet używany głównie do rozsyłania spamu i ataków DDos, blokujących serwery) oraz Necurs (pobiera kolejne złośliwe programy na zainfekowane urządzenia).

Badania ujawniły również globalny, 17-proc. wzrost w użyciu złośliwego oprogramowania na urządzeniach mobilnych. Za ataki na urządzenia mobilne najczęściej odpowiadały trzy rodziny malwarte: Xinyin, Ztorg i AndroRAT. Liczba ataków przy pomocy Xinyin zwiększyła się prawie dwukrotnie w porównaniu z poprzednim miesiącem, zaś w przypadku AndroRAT wzrost był aż dziesięciokrotny.

– Każdego dnia organizacje walczą o ochronę swoich sieci przed cyberprzestępcami, dlatego niezmiernie ważne jest, aby miały świadomość tego, z czym muszą się mierzyć. Dane z listopada wskazują, że atakujący koncentrują się na złośliwym oprogramowaniu, które może wyłączyć usługi zabezpieczeń i ukradkiem zainfekować urządzenia, ułatwiając ich wykorzystywanie – ocenia Nathan Shuchami, szef działu ochrony przed zagrożeniami w firmie Check Point.

Jak wynika z opublikowanego przez firmę Check Point „Security Report 2015", w zeszłym roku co godzinę dochodziło średnio do 106 różnego rodzaju ataków wymierzonych w organizacje na całym świecie. To 48 razy częściej niż rok wcześniej. Dzieje się tak pomimo tego, że firmy wydają na świecie w sumie ok. 80 mld dol. rocznie na zabezpieczenia przed cyberprzestępczością.

Koszty działań hakerów i włamań do systemów szacuje się na 0,5 bln dol. rocznie. To 6,5 razy więcej od inwestycji w zabezpieczenia. Specjaliści Check Point wyliczyli, że jedynym rodzajem przestępczości, bardziej szkodliwym – finansowo – jest nielegalny handel narkotykami.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA