fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

MNG. Turecka firma od zadań specjalnych

materiały prasowe
Brawurowa ucieczka Carlosa Ghosna, byłego prezesa Aliansu Renault Nissan Mitsubishi zwróciła uwagę na turecki holding MNG. To firma specjalizująca się w wykonywaniu trudnych zadań, ale w swoim czasie woziła także turystów z Polski.

Po tym, jak ujawniony został udział Turków w przewiezieniu jednego z najsłynniejszych więźniów (a obecnie zbiegów) świata, jakim jest Carlos Ghosn, MNG zawiesiła swoje strony na których oferowała usługi czarterowe. Te, na których sprzedaje miejsca w hotelach i usługi finansowe działają normalnie. Wiadomo jednak, że władze tureckie wzięły MNG pod lupę, prokuratura aresztowała jej pracowników, a kierownictwo holdingu zapewnia, że nic nie wie o całej akcji przewożenia Carlosa Ghosna. Podobno wiedział o tym jedynie kierownik zmiany, który zrobił to „nielegalnie" i „na własny rachunek".

Tyle, że MNG jest firmą od zadań specjalnych i to nie od dzisiaj. Jeszcze w 2018 roku rząd prezydenta Wenezueli, Nicolasa Maduro wysłał samolot MNG ze złotem o wartości 900 mln dolarów na pokładzie. Oficjalnie miało być ono poddane rafinacji w Turcji i wrócić do Wenezueli. Tylko, że jak podało BBC nigdy do Caracas nie wróciło. Z kolei Amerykanie podejrzewali, że część tego złota jest nieleganie ( bo z pogwałceniem sankcji) transportowana do Iranu. Potem MNG dostała kolejne zlecenia od Wenezuelczyków, a zdaniem Jose Guerra, szefa opozycji w tym kraju Maduro łącznie wywiózł z kraju 20 ton złota. Transportem wenezuelskiego kruszcu zajmowała się również rosyjska linia Nordwind.

Czytaj także: Samolot, jakim uciekł Carlos Ghosn

Z usług MNG korzystał także Reza Zarrab, turecki biznesmen, znany diler z rynku złota. Zarrab ma cztery paszporty. Oprócz tureckiego również azerski, irański i macedoński i wynajmował od MNG samoloty a w ich hangarach na stambulskim lotnisku był serwisowany jego prywatny odrzutowiec.

To, że MNG nie informuje o swoich klientach nie jest niczym nadzwyczajnym. Ci, których na to stać niekoniecznie chcą być widziani na publicznych lotniskach i w rejsowych samolotach. W oficjalnym oświadczeniu MNG, już po ujawnieniu afery z ucieczką Carlosa Ghosna, Turcy piszą, że ich klienci mogą latać dokąd chcą i z kim chcą, pod warunkiem jednak, że jest to legalne. Ale od tego jest portal Flightradar24, żeby można było wyśledzić rejsy praktycznie każdego samolotu, bo każda maszyna na swój numer i rejestrację. To właśnie w ten sposób został wykryty udział MNG w ucieczce Ghosna. „Działamy tak samo, jak firma zajmująca się wynajmem samochodów i nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności co ostatecznie nasi klienci z nimi zrobią. Zgodnie z międzynarodowymi przepisami lotniczymi nie należy do obowiązków MNG sprawdzanie jakie są ostatecznie cele podróży jego pasażerów czy prześwietlanie zawartości ich bagażu, zresztą nie mamy do tego prawa " — czytamy w oświadczeniu MNG .

Władze tureckie, którym w tej chwili zdecydowanie nie zależy na zaostrzaniu stosunków z jakąkolwiek stolicą odżegnują się od jakichkolwiek związków z tymi wydarzeniami. Dlatego do udziału MNG w podróży Ghosna podeszły bardzo poważnie. Aresztowani zostali piloci, którzy prowadzili maszyny z Osaki do Stambułu i ze Stambułu do Bejrutu i trzech pracowników obsługi naziemnej stambulskiego portu. W Turcji MNG jest bardzo poważną firmą, świadczy usługi firmom kurierskim UPS i DHL latając do Rosji, Chin, Kazachstanu, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz na Bliski Wschód. W przeszłości jej samoloty transportowały z Polski do Turcji turystów biura podróży Wezyr, które zmieniło potem nazwę na Coral Travel. We flocie MNG Jet jest 6 maszyn pasażerskich. Jak teraz poinformował turecką agencję Anadolu, Can Sasmaz, dyrektor generalny MNG, jego firma wyczarterowała dwa samoloty. Jeden z nich miał lecieć do Dubaju, potem z Dubaju do Osaki i stamtąd do Stambułu. Drugi ze Stambułu do Bejrutu.

Zapewniał jednocześnie, że nic nie wskazywało na to, aby te dwie umowy na loty czarterowe miały być ze sobą powiązane. I nie zgodził się na ujawnienie firm, które zakontraktowały te rejsy. W żadnym z raportów też nie pojawiło się nazwisko Carlosa Ghosna. Cal Sasmaz wyraził również nadzieję, że osoby, które popełniły to przestępstwo zostaną odpowiednio ukarane. Jednocześnie jednak jeden z pracowników MNG, który został przesłuchany przez władze tureckie przyznał się do sfałszowania dokumentów. Zeznał również, że działał wyłącznie na własny rachunek, bez jakichkolwiek poleceń ze strony kierownictwa MNG, które o rejsach z Ghosnem nie miało pojęcia.

Zgodnie z informacjami z Flightradar24.com maszyna, która przywiozła Ghosna z Osaki do Stambułu wcześniej latała na trasie Moskwa-Caracas.Według niepotwierdzonych informacji były to przygotowania do ucieczki z Wenezueli prezydenta Nicolasa Maduro. Planowano jego przewiezienie z Wenezueli na Kubę i potem dalej, ostatecznie jednak Rosjanie mieli go przekonać, że lepiej jednak będzie, jeśli pozostanie w swoim kraju. Mówił o tym nawet amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, a sam Maduro określił te pogłoski, jako „głupotę".

Samoloty MNG przewoziły również przedstawicieli władz Wenezueli do Oslo na rozmowy z opozycją. Pracownicy lotniska w Caracas informowali wówczas, że członkowie delegacji nie przechodzili żadnej kontroli celnej, a rejs MNG zawsze miał specjalny status specjalny status.

Właścicielami MNG zarejestrowanej na Wyspach Normandzkich (ChannelIslands) i notowanej na giełdach w Toronto i Londynie są turecki inżynier Mehmet Nazif Gunal i jego syn. Senior rodu zaczynał w latach 1970. od małej firmy budowlanej w Stambule. Jego firma rosła głównie dzięki kontraktom w bogatych krajach Bliskiego Wschodu i dzisiaj zatrudnia 20 tys. pracowników. Jest to holding zajmujący się nadal budownictwem, ale i transportem, logistyką, branżą hotelarską, a w aktywach znajdują się również kopalnie złota w Liberii i Burkina Faso. W Rosji zbudował centrum wypoczynkowe na 834 pokojów. A w samej Turcji był jednym z głównych wykonawców nowego lotniska w Stambule. To z kolei dowodzi, że ma znakomite układy z tureckimi władzami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA