fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Zapisy na egzamin lekarski przez internet

123RF
Od maja absolwenci medycyny będą rejestrować się na egzaminy w Systemie Monitorowania Kształcenia. System nie jest wciąż gotowy.

Zgodnie z nowelą ustawy o informacji w ochronie zdrowia z października 2015 r. od 1 maja tego roku rejestracja na lekarski egzamin końcowy (LEK) i lekarsko-dentystyczny egzamin końcowy (LDEK) odbywać się będzie drogą elektroniczną, za pomocą Systemu Monitorowania Kształcenia (SMK). Uprawnienie kandydatów potwierdzać mają izby lekarskie. Pierwsza sesja egzaminacyjna, do której rejestracja przeprowadzona zostanie za pomocą SMK, odbędzie się we wrześniu.

– Kłopot w tym, że na półtora miesiąca przed uruchomieniem systemu nikt nie widział nawet jego wersji testowej. A my chcielibyśmy zacząć już szkolić administratorów – mówi Zyta Kaźmierczak-Zagórska, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NIL).

Dyrektor CSIOZ Marcin Węgrzyniak twierdzi, że SMK zostanie oddany o czasie, ale działacze izb mają obawy. Tym bardziej że farmaceuci i diagności laboratoryjni, którzy korzystają z systemu już od roku, zgłaszali usterki.

– SMK nie jest wolny od „chorób wieku dziecięcego", czyli drobnych usterek, ale mam nadzieję, że w miarę korzystania z niego, będzie udoskonalany – uważa prof. Mariusz Klencki, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych.

Gdy absolwenci zarejestrują się do SMK, pracownik izby ma potwierdzić ich uprawnienie do wykonywania zawodu.

– Dzięki temu nie będziemy musieli poświadczać uprawnień do zdawania egzaminu przed salą egzaminacyjną, co znacznie usprawni postępowanie – mówi prof. Mariusz Klencki.

Dotychczas uprawnienia studentów weryfikowały uczelnie i zdarzało się, że na egzamin zgłaszał się absolwent, do którego uczelnia „się nie przyznała", ale on przedstawiał dyplom jej ukończenia i był wpuszczany na egzamin. Zdarzało się bowiem, że kończył uczelnię już po terminie weryfikacji do egzaminu.

W przyszłości SMK ma monitorować kształcenie podyplomowe i specjalizacyjne pracowników medycznych, a więc przetwarzać dane lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, farmaceutów i innych przedstawicieli zawodów medycznych. Da też ministrowi zdrowia wgląd w szczegółowe dane o specjalizacji i liczbie kształcących się pracowników medycznych. Lekarz już zarejestrowany w izbie lekarskiej będzie mógł aktywować konto w SMK, jeżeli posiada podpis kwalifikowany lub ePUAP.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: k.kowalska@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA