fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Nie żyje Umberto Eco

Fotorzepa/Marian Zubrzycki
W wieku 84 lat odszedł Umberto Eco. O śmierci pisarza poinformowała jego rodzina.

Pisarz zmarł wczoraj wieczorem w swoim rodzinnym domu.

Eco urodził się w Alessandrii w 1932 roku. Był pisarzem i filozofem. Wykładał na uniwersytetach w Bolonii i we Florencji.

Eco uhonorowany został 32 tytułami doktora honoris causa, przyznały mu go również  warszawska Akademia Sztuk Pięknych i Uniwersytet Łódzki.

Światową sławę przyniósł mu jeden z największych bestsellerów w historii literatury – thriller filozoficzny „Imię róży” (1980). Napisana trochę z przekory fabuła, łącząca erudycję ezoteryczną z intrygą kryminalną, okazała się perfekcyjną konstrukcją dramatyczną. Przebojem stała się także wersja filmowa z 1986 roku, z Seanem Connerym w roli głównej.

Sukces odniosło również późniejsze o osiem lat „Wahadło Foucaulta”. Kolejne powieści – „Wyspa dnia poprzedniego” (1994) oraz „Baudollino” – cieszyły się już mniejszym powodzeniem.

Był wszechstronny humanistą, autorem studiów na temat relacji twórczości artystycznej i masowych środków porozumiewania się, licznych prac eseistycznych, m.in. „Dzieło otwarte” (1962), „Forma i nieokreśloność w poetykach współczesnych”, „Nieobecna struktura”.

Przez wiele lat pisał felietony do mediolańskiego tygodnika „L’Espresso” - zebrane zostały w kilka tomów pod wspólnym tytułem „Zapiski na pudełku od zapałek”. W 2004 r. opublikował „Historię piękna” (rok później ukazała się w polskim tłumaczeniu) – pracę zbiorową pod swoją redakcją, dotyczącą koncepcji piękna w różnych epokach.

Grzegorz Sowula, Monika Małkowska

Źródło: repubblica.it
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA