fbTrack

Kraj

Jacek Pałkiewicz nagrodzony

archiwum prywatne
Podróżnik-dziennikarz Jacek Pałkiewicz otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Jacek Pałkiewicz został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności badawczej, za rozsławienie imienia Polski w świecie".

- Jestem zaskoczony tym faktem, bo w przeszłości prezydenccy urzędnicy trzy razy odrzucali wnioski o uhonorowanie mnie - powiedział Pałkiewicz.

Jacek Pałkiewicz jest członkiem elitarnego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Kierował na Syberii międzynarodową Misją ekologiczną kosmonautów przeciwko agresji człowieka w integralność przyrody. Za "wybitny dorobek w promocji człowieka i zaangażowanie w pracę edukacyjno-wychowawczą" został uhonorowany przez papieża Benedykta XVI krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża).

W 2011 r. był twarzą kampanii promującej Mazury w ogólnoświatowym plebiscycie „7 Nowych Cudów Natury". Prześcignęły one rozpoznawalne ikony światowej przyrody, jak Malediwy, Wielki Kanion Kolorado czy Galapagos. Dwa lata temu jego wyprawa „Szlakiem polskich badaczy Syberii" zadbała o polskie dziedzictwo narodowe za Uralem, przypomniała o chlubnych polskich kartach w dziejach badawczo-odkrywczych.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL