fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Prof. Zielonka: W Polsce polityka to walka każdego z każdym

rp.pl
Oxford się dziwi, że katastrofa smoleńska dzieli Polaków, a nie łączy - mówił dziś prof. Jan Zielonka, politolog i medioznawca z Uniwersytetu w Oxfordzie, gość Bogusława Chraboty w programie #RZECZoPolityce.

- Oxford jest średniowiecznym miastem, my patrzymy na politykę z innej perspektywy. Ale to, co dzieje się w Polsce, jest oceniane jako zamieszanie - powiedział prof. Jan Zielonka.

- Trudno zrozumieć polską politykę, jest obrazem tego, co się dzieje w polskim społeczeństwie. Dziwi fakt, że katastrofa smoleńska, która była narodową tragedią, dzieli Polaków, a nie łączy, a wielu polityków stara się jątrzyć te rany, a nie goić. To zupełnie niepotrzebne - mówił gość Bogusława Chraboty.

Według prof. Zielonki, rozumienie polityki w Polsce jest bardzo szczególne. - W Polsce polityka to nie jest sztuka dialogu i kompromisu, tylko walka każdego z każdym - mówił gość programu #RZECZoPolityce. Podkreślił, że Polska polityka podzielona jest nie tylko w kwestii katastrofy, ale i pojmowaniu np. idei państwa prawa, rozdziału Kościoła od państwa i w ogóle pojęcia narodu w szerszym, europejskim kontekście. - Wiele innych kwestii stanowi podstawę tych podziałów - mówił prof. Zielonka.  

Profesor przyznał, Polacy nie są pod tym względem typowi oraz że podobne podziały funkcjonują w wielu krajach, m.in. we Włoszech. Według niego jednak, wszędzie tam, gdzie podziały oparte są na kwestiach symbolicznych, a nie realnych, nie doprowadziło to do niczego dobrego. W Wielkiej Brytanii na przykład, nawet w kwestii tak ważnej jak Brexit, nie są one aż tak dobitne, a emocje nie tak silne. Uznał też, że po referendum strona przegrana bez większych problemów zaakceptuje zdanie większości.

Według prof. Zielonki, Brytyjczycy uważają Unię Europejską za tonący okręt. - Jeśli my tu, w Polsce, tego nie widzimy, to jesteśmy chyba zbyt zajęci własnymi sprawami. 

Profesor ocenił, że obecnie wśród Brytyjczyków podział na zwolenników i przeciwników Brexitu jest względnie równy. - Nie jestem wróżką, nie jestem w stanie ocenić, jak wypadnie referendum - stwierdził Zielonka. 

Zdaniem gościa programu, afera "Panama Papers" tylko potwierdziła Brytyjczykom to, co od dawna myśleli o politykach - jedno mówią, robią coś innego.  

#RZECZoPolityce: Prof. Jan Zielonka z Oxfordu o odbiorze polskiej polityki za granicą.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA