fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

W Kalifornii jak na Marsie

AFP
Powstaną wioski zdolne do przetrwania w ekstremalnych warunkach podobnych do tych, jakie panują na innej planecie.

Amerykański miliarder Elon Musk, szef kosmicznej firmy SpaceX buńczucznie zapowiada, że ludzie wysłani przez niego na Księżyc, zamieszkają na Srebrnym Globie już w roku 2024. A teraz do publicznej wiadomości podany został kolejny fantastycznonaukowy projekt, którego autorką jest Francuska Barbara Belvisi, współtwórczyni hardware Club promującego najbardziej obiecujące startupy. W tym przypadku chodzi o zbudowanie samowystarczalnego osiedla z wykorzystaniem technologii rozwijanych na potrzeby przemysłu kosmicznego.

Będzie ono nosić nazwę EBIOS (Experimental BIOregenerative Station). Zajmie powierzchnię 70 tys. metrów kwadratowych. Będzie miało architektoniczną formę kwiatu. Ma to być habitat odtwarzający warunki marsjańskie, powstanie w 2021 roku na kalifornijskiej pustyni Mojave.

Będzie funkcjonował w obiegu zamkniętym, umożliwiającym recykling wody i pożywienia. Energia słoneczna zapewni funkcjonowanie niezbędnych urządzeń i mechanizmów. W EBIOS będzie mogło zamieszkać 105 osób. Druga taka wioska ma być zbudowana na Florydzie, w pobliżu Cap Canaveral, a trzecia w Europie (lokalizacji nie podano).

EBIOS będzie przez kilka miesięcy udostępniane naukowcom i kosmonautom do treningu, przez resztę roku – tak zwanej szerokiej publiczności, za opłatą. W wiosce tydzień zabawy na ziemi w pobyt na Marsie będzie kosztował od 3000 do 6000 euro.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA