fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Skamieniałe owady na powierzchni Marsa? Teoria entomologa

NASA/William Romoser/Ohio University
Od lat trwają poszukiwania śladów życia mikrobiologicznego na Marsie. Według jednego z naukowców, być może już znaleźliśmy życie na czerwonej planecie i to nie są mikroorganizmy, ale podobne do ziemskich owady.

Entomolog William Romoser z Uniwersytetu w Ohio spędził lata przeglądając zdjęcia wykonane przez łaziki na Marsie. Jego zdaniem wiele z nich pokazuje struktury, które wyglądają jak owady, zarówno skamieniałe, jak i żywe.

Naukowiec twierdzi, że na niektórych fotografiach widać nawet stworzenia przypominające węże. Romoser przekazał, że zebrane przez niego dowody są dobrym powodem do prowadzenia dalszych badań.

Swoją analizę przedstawił na dorocznym spotkaniu stowarzyszenia entomologów w Saint Louis. 

Zdjęcia przesłał łazik Curiosity, a wcześniej również przez Opportunity, który zakończył swoją misję w zeszłym roku w wyniku gwałtownej burzy piaskowej. To właśnie na tych materiałach Romoser zauważył owady. Jak przekazał, dostrzegł nogi, skrzydła, odwłoki i antenki.

Osoby sceptycznie podchodzące do ustaleń naukowca twierdzą, że prawdopodobnie doszło do zjawiska pareidolii, czyli dopatrywania się znanych kształtów w przypadkowych obrazach. Romoser, który zajmuje się owadami od 45 lat może być bardziej wyczulony na takie obrazy od przeciętnego człowieka.

- Jeden obraz może niczego nie dowodzić, ale zestawienie materiałów jest przekonujące - twierdzi Romoser. - Jasne jest, że potrzeba więcej badań nad tymi zdjęciami - dodał.

Pełen raport naukowca dostępny pod tym adresem

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA