fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Udana misja kosmicznego żagla słonecznego

Josh Spradling/The Planetary Society
Naukowcy z Towarzystwa Planetarnego poinformowali o sukcesie misji stworzonego przez nich satelity LightSail 2.

Naukowcy otrzymali 7 mln dolarów na badania, dzięki którym chcieli udowodnić, że istnieje alternatywa dla stosowania w kosmosie drogich rakiet i paliwa.

Kierownik programu LightSail 2, Bruce Betts poinformował, że stworzony przez nich żagiel podniósł swoje orbitowanie o około 1,7 km, dzięki wykorzystaniu energii słonecznej.

To oznacza, że ich wynalazek jest pierwszym statkiem kosmicznym, który podniósł wysokość swojej orbity przy pomocy światła słonecznego. Jest to również drugi w historii słoneczny statek, który z powodzeniem porusza się w przestrzeni kosmicznej. Pierwszym był japoński IKAROS, który został wystrzelony w 2010 roku.

- Ta technologia pozwoli nam na wysyłanie rzeczy do niezwykłych miejsc w Układzie Słonecznym, a może nawet poza nim, w sposób, które nigdy nie był możliwy. Nie potrzebujemy do tego paliwa - powiedział Bill Nye, dyrektor generalny Towarzystwa Planetarnego.

Nye liczy, że ta technologia będzie wykorzystana w misjach poszukiwawczych życia na Marsie oraz księżycach Jowisza i Saturna.

Innym zastosowaniem może być utrzymywanie sondy w jednym punkcie w przestrzeni kosmicznej. Działanie ma być zbliżone do teleskopu.

Żagiel ma łączną powierzchnię ok. 32 metrów kwadratowych i krąży na wysokości 720 kilometrów nad ziemią.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA