fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Naukowcy zauważyli "zakazaną planetę"

University of Warwick/Mark Garlick
Astronomowie poinformowali o zaobserwowaniu "zakazanej planety". Byli zaskoczeni swoim odkryciem, ponieważ planeta w tej formie nie powinna istnieć w tym miejscu.

Nazwana przez naukowców planeta NGTS-4b ma swoją atmosferę, mimo że w tym miejscu nie powinna ona istnieć z powodu promieniowania. 

"Zakazana planeta" jest mniejsza od Neptuna, ale trzykrotnie większa od Ziemi. Jest to pierwsza tego rodzaju egzoplaneta, która znajduje się na Pustyni Neptunowej. To miejsce blisko gwiazd, w którym planety wielkości Neptuna nie występują.

W tym miejscu promieniowanie powoduje, że planety nie zachowują swojej atmosfery gazowej. Pozostaje tylko skalisty rdzeń.

- Ta planeta musi być silna - znajduje się w strefie, w której spodziewaliśmy się, że planety wielkości Neptuna nie przetrwają - powiedział dr Richard West z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Warwick.

Naukowcy skupili się teraz na tym, by znaleźć więcej podobnych planet. NGTS-4b orbituje wokół gwiazdy w ciągu 1,3 dnia, Ziemia potrzebuje na to jednego roku.

Naukowcy uważają, że planet mogła niedawno przenieść się na Pustynię Neptunową lub była na tyle duża, że jej atmosfera wciąż paruje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA