fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Malawi: Środki na walkę z COVID defraudowane. Minister odchodzi

Lazarus Chakwera
LaLuh Luhanga, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
14 osób, w tym wysocy rangą urzędnicy, zostało aresztowanych w Malawi, a minister pracy tego kraju stracił stanowisko w związku z niewłaściwym wykorzystaniem środków na walkę z COVID-19 - poinformował prezydent kraju, Lazarus Chakwera.

W telewizyjnym orędziu prezydent poinformował, że zlecił audyt sposobu wykorzystania środków stanowiących równowartość 7,95 mln dolarów USA, które miały być wydane na program walki z koronawirusem SARS-CoV-2 w tym kraju.

Audyt wykazał, że środki te zniknęły, zostały wykorzystane w niewłaściwy sposób, a z części w ogóle nie skorzystano.

- W momencie gdy to mówię kilkanaście osób podejrzanych o przestępstwa w związku z wynikami audytu zostało aresztowanych - oświadczył prezydent. Jak dodał wśród aresztowanych są osoby pracujące dla niego, a także dla rządu kraju.

- Nie ma świętych krów - podkreślił Chakwera. - Jeśli dowody wskazują na ciebie, idziesz do więzienia - dodał.

Zdymisjonowany minister pracy, Ken Kandodo, ze środków pochodzących na walkę z COVID-19 opłacił swoją zagraniczną podróż. Minister zwrócił już te pieniądze, ale mimo to stracił stanowisko.

Prezydent zapowiada kolejne aresztowania w związku z audytem. Urzędnicy, którzy defraudowali pieniądze mają być zmuszeni do ich zwrócenia. Chakwera zapowiada też kolejne audyty dotyczące wydatków na walkę z COVID-19, a także wydawania środków z funduszy przeznaczonych na inne cele.

Prezydent Chakwera doszedł do władzy w czerwcu 2020 roku obiecując walkę z korupcją w kraju.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA