fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Szef WHO: Trzeba robić testy we wszystkich podejrzanych przypadkach

AFP
W przypadku koronawirusa mamy do czynienia z "kontrolowaną pandemią" - ocenił szef Światowej Organizacji Zdrowia. Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził zaniepokojenie niewystarczającymi w jego ocenie działaniami niektórych państw w związku z wirusem. Zaapelował o przeprowadzanie testów na obecność SARS-CoV-2 we wszystkich podejrzanych przypadkach.

W środę Światowa Organizacja Zdrowia uznała rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 za pandemię. To pierwsza tego typu decyzja WHO od prawie 11 lat.

W czwartek szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na spotkaniu z dyplomatami w Genewie podkreślił, że uznanie sytuacji za pandemię nie powinno zachęcać państw do rezygnacji z walki o zatrzymanie rozprzestrzenianie się wirusa.

- To kontrolowana pandemia - powiedział Ghebreyesus. - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że niektóre państwa nie podchodzą do tego zagrożenia z niezbędnym do opanowania sytuacji zaangażowaniem politycznym - dodał.

Jako "błędną i niebezpieczną" uznał myśl, by władze krajów zamiast na ograniczaniu pandemii koncentrowały się na łagodzeniu jej skutków.

Z powodu wywoływanej przez koronawirus SARS-CoV-2 choroby COVID19 zmarło ponad 4600 osób. Wirus dotarł do ponad 100 państw.

- By ratować życia musimy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa - podkreślił szef WHO. - To oznacza, że trzeba odszukać i odizolować jak najwięcej nosicieli, a kwarantannie poddać osoby, z którymi mieli oni bliski kontakt - dodał.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia wezwał władze państw do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa w każdym podejrzanym przypadku, by w ten sposób spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa.

- Jeśli nawet transmisji wirusa nie da się powstrzymać, to można ją spowolnić, i w ten sposób chronić placówki medyczne, domy opieki dla seniorów i inne ważne ośrodki - ale tylko wtedy, gdy dokonuje się testów we wszystkich podejrzanych przypadkach - zaznaczył.

Zdaniem szefa WHO, najważniejsze jest opanowanie rozprzestrzeniania się wirusa. - Nie sposób walczyć z wirusem, gdy nie wie się, gdzie on jest. To oznacza konieczność wdrożenia odpowiedniego systemu nadzoru, by odnajdować, izolować, badać i leczyć każdy przypadek, by przerwać łańcuch zakażeń - oświadczył dyrektor.

Źródło: rp.pl / AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA