fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Okręt USA płynie na Morze Czarne. Rosja ćwiczy zwalczanie celów morskich

Rosyjskie systemy "Bastion", Krym
AFP
Okręt amerykańskiej marynarki wojennej znajduje się już w Cieśnienie Dardanelskiej.

Służba prasowa 6 Floty USA informuje na swoim profilu na Twitterze, że okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS FortMcHenry (LSD 43) przechodzi obecnie przez Cieśninę Dardanelską. Z informacji tych wynika, że punktem docelowym okrętu ma być Morze Czarne. Na pokładzie może się znajdować do 500 żołnierzy marynarki wojennej, okręt jest wyposażony w kutry desantowe LCM-6s oraz poduszkowce LCACs.

Kilka dni temu amerykańska stacja CNN powołując się na wysokiej rangi źródło informowała, że wysłanie okrętu na Morze Czarne ma być odpowiedzią na rosyjski atak na ukraińskie kutry w Cieśninie Kerczeńskiej (łączy Morze Czarne i Morze Azowskie), do którego doszło pod koniec listopada. Rosja zatrzymała i aresztowała 24 ukraińskich marynarzy wojennych, zajęła też dwa ukraińskie kutry.

Tymczasem rosyjska agencja Interfax podaje, że w sobotę Flota Czarnomorska na anektowanym w 2014 roku Krymie przeprowadziła ćwiczenia najnowszych rosyjskich systemów rakietowych "Bal", przeznaczonych do zwalczania celów morskich. Wcześniej Rosjanie rozmieścili na Krymie podobne systemy typu "Bastion" oraz systemy obrony przeciwlotniczej S-400 "Triumf".

Agencja podaje, że system rakietowy "Bal" zwalcza cele morskie na odległości do 120 kilometrów i jest wyposażony w rakiety przeciwokrętowe typu X-35. System jest mobilny i może zostać rozmieszczony maksymalnie w odległości 10 km od brzegu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA