fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Strefa Gazy. Izrael winny zbrodni przeciwko ludzkości?

Starcia w Strefie Gazy, październik 2018
AFP
Zabijając 189 i raniąc ponad 6 tys. Palestyńczyków izraelskie siły bezpieczeństwa mogą być winne zbrodniom wojennym i zbrodniom przeciwko ludzkości - orzekli autorzy raportu ONZ dotyczącego starć w Strefie Gazy podczas ubiegłorocznych, cotygodniowych Wielkich Marszów Powrotu.

Mowa tu o cotygodniowych protestach Palestyńczyków, które odbywały się na granicy Izraela i Strefy Gazy.

Podczas Wielkich Marszów Powrotu Palestyńczycy domagali się możliwości powrotu na ziemie, z których ich wysiedlono i złagodzenia izraelskiej blokady Stref Gazy.

Raport ONZ obejmuje okres od 30 marca do 31 grudnia 2018 roku. Powstał na podstawie setek rozmów z ofiarami i świadkami, a także w oparciu o dokumentację medyczną, nagrań wideo i z dronów oraz zdjęć.

W raporcie czytamy, ze izraelskie siły bezpieczeństwa "zabiły i okaleczyły demonstrantów palestyńskich, którzy w momencie odniesienia obrażeń lub zastrzelenia nie stanowili zagrożenia dla zdrowia i życia innych, ani też nie byli bezpośrednimi uczestnikami działań wojennych".

Raport został opracowany przez zespół pod kierownictwem wybitnego argentyńskiego prawnika Santiago Cantona. Sam Canton, podsumowując pracę zespołu powiedział, że "niektóre z tych zachowań mogą mieć charakter zbrodni wojennych lub zbrodni przeciwko ludności". Przypadki te według autorów raportu powinny być natychmiast zbadane przez Izrael.

Podczas akcji izraelskich sił specjalnych zginęło 189 osób, wśród nich 35 dzieci, dwóch dziennikarzy i trzech wyraźnie oznakowanych sanitariuszy, co stanowi wyraźne pogwałcenie międzynarodowego prawa.

Izrael: Teatr absurdu

"Teatrem absurdu" nazwał raport ONZ izraelski minister spraw zagranicznych Israel Katz. Jego zdaniem dokument jest "wrogi, kłamliwy i stronniczy".

- Nikt nie może odmówić Izraelowi prawa do samoobrony i obowiązku obrony swoich obywateli i granic przed brutalnymi atakami - powiedział Katz.

Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet przedstawi raport przez Międzynarodowym Trybunałem Karnym (ICC).  Z kolei sąd w Hadze wszczął już wstępne postępowanie przeciwko Izraelowi w związku z łamaniem praw człowieka na terytoriach palestyńskich.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA