fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Japonia nie wyśle okrętów na Morze Arabskie

Departament Obrony USA / U.S. Navy / Cheng S. Yang / domena publiczna
Tokio nie zmieniło zdania w sprawie zaangażowania Japońskich Sił Samoobrony w proponowanej przez USA morskiej koalicji na Bliskim Wschodzie - powiedział rzecznik japońskiego rządu, cytowany przez Reutersa.

Wcześniej minister obrony Takeshi Iwaya oświadczył, że Japonia nie włączy się do koalicji. Pytany, czy doszło do zmiany stanowiska, rzecznik rządu Yoshihide Suga zaprzeczył. - Jest tak, jak mówił minister - podkreślił.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton spotkał się w poniedziałek ze swym japońskim odpowiednikiem Shotaro Yachim oraz szefem japońskiego MSZ Taro Kano.

Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył, że przed podjęciem decyzji o dołączeniu do proponowanej przez Stany Zjednoczone koalicji, Japonia pragnie wypełnić swą rolę w rozładowaniu napięć.

Jak 9 lipca informował przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Joseph Dunford, władze USA opracowały plan, zgodnie z którym siły zbrojne międzynarodowej koalicji miałyby strzec strategicznych szlaków żeglugowych w pobliżu Iranu i Jemenu.

Według tego planu, Amerykanie mieliby dostarczyć okręty dowodzenia oraz kierować działalnością wywiadowczą, natomiast sojusznicy mieliby patrolować wody oraz eskortować statki handlowe płynące pod ich banderami.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA