fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Biura: Trójmiasto dołączy do klubu milionerów

Alchemia w Gdańsku
materiały prasowe
Zasoby powierzchni biurowej w Trójmieście na koniec września to już 898,8 tys. mkw. W ciągu roku rynek ten urósł o 13 proc. - podaje firma doradcza Cresa Polska.

Tak wynika z najnowszego raportu „Office Occupier: Rynek biurowy w Trójmieście I- III kw. 2020 r." (13-proc. wzrost zasobów w ostatnim roku to tyle samo, ile wynosi średnioroczne tempo wzrostu z ostatnich pięciu lat).

Od początku 2020 roku najemcy podpisali w Trójmieście umowy na ponad 82,1 tys. mkw. To 11 proc. więcej niż rok temu. Wśród umów dominowały nowe umowy (45 proc.), a następnie renegocjacje (43 proc.), ekspansje (11 proc.) i wynajem na potrzeby właściciela (1 proc.).

- Do największych umów najmu powierzchni biurowej w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku zaliczamy wynajęcie ponad 12 tys. mkw. w biurowcu Alchemia IV – Neon, renegocjację umowy najmu 7 tys. mkw. w kompleksie Olivia Business Centre i renegocjację 6,4 tys. mkw. przez firmę Nordea w Tensor Z – czytamy w raporcie firmy Cresa.

W III kwartale na trójmiejski rynek trafiły trzy nowe budynki biurowe: Wave A (23,6 tys. mkw., Skanska), Stocznia Cesarska – Budynek Dyrekcji (4 tys. mkw., Stocznia Cesarska Development) i Matarnia Office Park B (2,8 tys. mkw., PB Domesta). - Łączna nowa podaż z pierwszych trzech kwartałów 2020 roku wyniosła 30,4 tys. mkw. To ponad dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – podaje Cresa.

Eksperci zwracają uwagę, że pojawienie się nowej podaży wpłynęło na wzrost wolnej powierzchni o ponad 30 tys. mkw. Wskaźnik pustostanów wzrósł do poziomu 9,4 proc. To 4,6 pkt proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i o 3,3 pkt proc. więcej niż w II kw. 2020 roku.

Czynsze wywoławcze w nowoczesnych budynkach w Trójmieście utrzymują się na poziomie od 10 do 14,5 euro za mkw. miesięcznie. (w okolicach al. Grunwaldzkiej).

- Zwiększona ilość pustostanów w III kwartale, szczególnie w nowszych budynkach mających maksymalnie pięć lat, to znak, że najemcy są dziś mniej skłonni do podejmowania decyzji o zawieraniu nowych umów – komentuje cytowany w raporcie Michał Rafałowicz, dyrektor regionu pomorskiego w firmie Cresa Polska. - Skupiają się raczej na renegocjowaniu umów. Mając na uwadze fakt, że w kolejnych kwartałach zostanie oddanych do użytku jeszcze kilka nowych budynków na trójmiejskim rynku, możemy mieć do czynienia z nadpodażą i wyhamowaniem aktywności deweloperów. Pozytywnym aspektem jest to, że Trójmiasto utrzymuje silną pozycję wśród głównych ośrodków sektora nowoczesnych usług biznesowych, co może stanowić koło zamachowe dalszego rozwoju rynku biurowego w tym regionie – ocenia.

- W Trójmieście powstaje osiem inwestycji, które dostarczą 100 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej - dodaje Iga Kraśniewska, ekspert w dziale badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska. – Możemy się zatem spodziewać, że do końca 2021 roku zasoby trójmiejskiego rynku biurowego przekroczą 1 mln mkw.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA