fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Australia: Aresztowania za celowe wzniecanie ognia

AFP
124 osoby zostały aresztowane za nieprzestrzeganie całkowitego zakazu zapalania ognia na terenie Nowej Południowej Walii, która od września nękana jest przez pożary.

Spośród aresztowanych 24 osoby są podejrzane o celowe rozpalenie ognia, 53 - o nieprzestrzeganie całkowitego zakazu używania ognia, a 47 - o rzucenie na ziemię niedopałka lub zapałki.

Policja podchodzi do takich przypadków z całkowitym brakiem tolerancji, natychmiast podejmując adekwatne do przewinienia kroki prawne.

- Nie będziemy przepraszać za to, że jesteśmy w tym momencie tak bezwzględni - powiedział zastępca komisarza policji Nowej Południowej Walii Gary Worboys. - Wiemy, że ci ludzie generalnie nie są podpalaczami, wielu z nich nie pomyślało odpalając fajerwerki czy rozpalając ognisko podczas biwaku. Ale musimy podjąć działania przeciwko takim zachowaniom. Wszyscy widzimy pustoszona Australię - mówił komendant.

Wśród aresztowanych jest np. 19-letni chłopak, który wzniecił ogień w 7 miejscach nad rzeką Bega. Kolejny, 51-letni mężczyzna, chciał kontrolowanym pożarem zlikwidować swoją nielegalną uprawę konopi indyjskich.

Następny - podpalił kilka koszy na śmieci w Lake Macquarie.

Celowe wzniecenie pożaru buszu może skutkować natychmiastowym  wszczęciem postępowania sądowego i karą więzienia do 21 lat.

Trwające od września pożary strawiły już ponad 10 mln hektarów ziemi - obszar równy powierzchni Korei Południowej, zabiły już w tej chwili ponad pól miliarda zwierząt, w tym gatunki, które Aystralia utraci bezpowrotnie.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA