fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Tarcza antykryzysowa prawie gotowa. Rząd konsultuje ją z opozycją

KPRM
Minister Jadwiga Emilewicz na specjalnej konferencji prasowej poinformowała, że prace nad Tarczą antykryzysową są na finiszu. W czwartek projekt zostanie przekazany partiom opozycyjnym a rząd dokonuje ostatnich technicznych zmian w propozycjach.

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz, minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg oraz minister Finansów Tadeusz Kościński wraz z prezes ZUS Gertrudą Uścińską oraz prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju Pawłem Borysem - przedstawili kilka elementów tarczy, która ma pomóc przetrwać polskim firmom i pracownikom najbliższe trzy miesiące.

- Zrobimy tyle na ile nas stać - zapewniła minister Emilewicz.

- Wszystkie elementy legislacyjne zostały zatwierdzone. Chcemy dziś do końca dnia przyjąć projekty ustaw i jutro rano będziemy je konsultować - jak dzisiaj z klubami parlamentarnymi opozycji. Dziękuję za solidarnościowe podejście do prowadzonych prac - powiedziała minister Emilewicz.

Minister rozwoju zapewniła, że rząd robi wszystko, by wesprzeć pracodawców, tak by mogli utrzymać wszystkich pracowników. - Chcemy przekonać państwa, że mamy instrumenty, które pomogą przetrwać ten trudny czas - powiedziała.

Wśród propozycji rządu wsparcia dla firm i pracowników są m.in.:

Dofinansowanie miejsc pracy;

Wsparcie dla firm w postaci zezwolenia na obniżanie pensji pracowników, ale tylko do 20 proc. oraz wprowadzenie koniecznych przestojów produkcyjnych;

Rozłożenie na raty, odroczeni lub umorzenie danin i podatków na wniosek firm dotkniętych kryzysem;

Wprowadzenie przepisów uelastycznienia budżetu, tak by premier mógł dokonywać przesunięcia środków w budżecie na bardziej pilne cele;

Zwolnienie mikrofirm i samozatrudnionych z konieczności płacenia składek na ZUS, ale pod określonymi warunkami;

Wypłacanie świadczeń postojowych osobom, które w wyniku koronawirusa utraciły całkowicie dochody (na przykład taksówkarze);

Kredyty z gwarancją BGK de minimis w wysokości do 80 proc.;

Wsparcie dla firm transportowych – finansowanie leasingu, odroczenie rat;

Wakacje kredytowe dla firm.

Minister finansów poinformował, że rząd tworzy fundusz przeciwdziałania pandemii. Ma otwarty charakter i będzie mógł być zasilony z budżetu państwa lub wolnych środków z funduszy celowych po to, żeby zapewnić jak najlepszą płynność budżetu. Środki będą mogły być przeznaczone na np. zasilenie funduszu pracy, świadczeń pracowniczych czy innych działań zwalczania COVID2019 oraz programów rządowych z PFR.

Tadeusz Kościński poinformował na konferencji prasowej, że rząd chce zmiany przepisów, tak by premier mógł elastycznie przesuwać środki finansowe w ramach budżetu, jeśli zajdzie taka konieczność. Chodzi o możliwość szybkiej reakcji w sytuacjach kryzysowych, takich jak obecna.

Prezes Gertruda Uścińska zapewniła, że wnioski do ZUS zostaną maksymalnie uproszczone, tak by płatnicy składek mogli wystąpić o pomoc za pomocą prostego oświadczenia, bez konieczności składania wielu dokumentów i zaświadczeń. Prezes zapewniła, że urzędnicy i eksperci ZUS są do dyspozycji płatników i będą pomagać w razie konieczności.

Minister Maląg zapewniła, że rząd szykuje „potężne wsparcie finansowe” dla dużych i małych firm, tak by nie zwalniały one pracowników w czasie kryzysu wywołanego pandemią.

Tadeusz Kościński, minister finansów zapewnił, że wnioski do urzędów skarbowych w sprawie odroczenia, rozłożenia lub nawet umorzenia podatków będą maksymalnie uproszczone.

- Przygotujemy wniosek, który pojawi się na stronie, dzięki czemu ograniczymy biurokrację i wnioski będą automatycznie przekierowane do poszczególnych urzędów skarbowych. Zrezygnujemy również z opłaty prolongacyjnej – powiedział minister finansów.

Na stronie Polskiego Funduszu rozwoju znajdują się wszystkie informacje na temat sposobów wsparcia oraz niezbędne formularze – zapewnił Paweł Borys. Działa także specjalna infolinia dla firm zainteresowanych wsparciem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA