Reklama
Rozwiń

Polska B w pułapce stagnacji

Choć do biedniejszych województw trafiło więcej funduszy unijnych niż do tych bogatszych, to różnice w poziomie zamożności pogłębiają się.

Aktualizacja: 14.01.2016 13:10 Publikacja: 13.01.2016 20:00

Od 2000 r. poziom zamożności rósł najszybciej w woj. dolnośląskim, najwolniej – w zachodniopomorskim

Foto: Rzeczpospolita

Mniej zamożne regiony Polski wschodniej nie tylko nie doganiają tych bogatych, ale przepaść między nimi nawet się pogłębia.

W 2014 r. – jak wynika z ostatnio opublikowanych danych GUS na temat PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca w poszczególnych województwach – rozwarstwienie w poziomie PKB per capita zwiększyło się w porównaniu z 2013 r. Ten wzrost nie był wielki, ale potwierdził kontynuację trwającego już od kilkunastu lat wyraźnego trendu pogłębiania się różnic między najbogatszymi a najsłabszymi regionami, utrwalający podział na Polskę A i Polskę B.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Gospodarka
Donald Trump znów wzywa szefa Fedu do dymisji. Zyskał nowego sojusznika w tej walce
Gospodarka
Obowiązki domowe: oszczędność czy zysk? GUS policzył, ile warta jest praca rodzin
Gospodarka
Była szefowa MSZ Hiszpanii: Wobec ceł Donalda Trumpa bądźmy twardzi
Gospodarka
Czy nadchodzi koniec gabinetu Pedro Sáncheza?
Gospodarka
Na co i ile wydała Warszawa w 2024 roku? Ile wyniosły dochody?