fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

10 jaj i 10 dkg sera za płacę minimalną w Wenezueli

Bloomberg
Rząd Wenezueli zwiększył płacę minimalną o 66,66 proc. do 250 tys. boliwarów, 3,71 dolarów według oficjalnego kursu wymiany, a hiperinflacja szaleje w tym kraju od 2 lat

Podwyżka obowiązuje do 1 stycznia wraz z podniesieniem o 33,33 proc. do 200 tys. boliwarów bonów żywnościowych. Ekipa Nicolasa Maduro wybrała kubański system dystrybucji produktów powszechnego użytku w warunkach chronicznych braków wszystkiego. Na Kubie obowiązuje od lat libreta — książeczka z zapisami, do czego obywatel ma prawo. o ile towar będzie w sklepie.

Roczna inflacja wyniosła w listopadzie w Wenezueli 13 476 proc — według danych Kongresu w Caracas. Bank centralny podał we wrześniu, że ceny wzrosły łącznie o 4679,5 proc. — pisze Reuter.

Nowa płaca minimalna pozwala kupić 10 jaj i 10 dkg białego sera albo nieco powyżej kilograma mięsa.

Francisco Torrealba, były minister i członek reżimowego Konstytucyjnego Zgromadzenia Narodowego napisał na Twitterze, że „klasa robotnicza jest razem z (prezydentem) Maduro" i dołączył dekrety prezydenta opublikowane w dzienniku urzędowym 9 stycznia.

Nicolas Madero podwyższa regularnie płacę minimalną, która realnie maleje z powodu hiperinflacji, rosnącego czarnorynkowego kursu dolara i korygowanego kursu oficjalnego, chronicznych braków podstawowych towarów. W 2017 r. podnosił minimalne zarobki trzy razy w 2018 r. sześć razy, a w sierpniu 2018 wprowadził denominację: obcięcie 5 zer, ale żadne z tych posunięć nie rozwiązało problemów gospodarczych tego kraju. Maduro wini za kryzys spisek imperialistów zwłaszcza amerykańskich.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA