fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Krugman ostrzega: Trump zamieni USA w kleptokrację

Noblista Paul Krugman ostrzega przed Trumpem
Bloomberg
Paul Krugman, ekonomista i laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii uważa, że Donald Trump zamieni Stany Zjednoczone "kleptokrację", taką jak Ukraina czy Rosja

Oceniając zespól ludzi, jakimi po wyborach otacza się Donald Trump, Krugman zasugerował, że wart 550 mld dolarów plan infrastrukturalny prezydenta-elekta, wykorzystujący zarówno inwestycje publiczne jak i prywatne, posłużyłby wzbogaceniu Trumpa i jego znajomych.

W trakcie kampanii wyborczej Trump zapowiadał, że plan ten ma być wart nawet miliard dolarów.

Inwestycje kapitałowe firm prywatnych wiązałyby się z ulgami podatkowymi oraz objęciem udziałów w produktach końcowych.

Paul Krugma, ale także inni analitycy - uważają, że duże inwestycje infrastrukturalne, takie jak mosty czy lotniska, które od lat były domeną państwa, teraz mogą stać się projektami prywatnymi. Noblista uważa, że otoczenie Trumpa to "sami lobbyści", a to oznacza prywatyzację projektów infrastrukturalnych.

Zdaniem ekonomisty taka silna obecność lobbystów w zespole Trumpa oraz to, że przekazał kontrolę nad swoim biznesem dzieciom, wskazują, że nie odseparuje się on od swoich interesów biznesowych.

To nie pierwsza krytyczna wypowiedź Noblisty na temat nowego amerykańskiego prezydenta.

Kilka dni temu Paul Krugman napisał w felietonie dla "New York Times", że Trump sprowadzi na świat recesję i nazwał go "matką wszystkich skutków ubocznych" (mother of all adverse effects).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA