fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Światowe giełdy znów stały się mocno rozgrzane

Bloomberg
Globalny indeks rynków akcji MSCI All Country World zyskał od końca października 13 proc. Listopad był więc dla niego najlepszym miesiącem w historii.

Amerykański Dow Jones Industrial zaczął co prawda poniedziałkową sesję od spadku, ale w listopadzie wzrósł o około 13 proc., a listopad 2020 r. był jego naj-lepszym miesiącem od stycznia 1987 r. S&P 500 wzrósł w listopadzie o około 11 proc. a Nasdaq Composite o blisko 12 proc. Dla nich był to najlepszy miesiąc od kwietnia.

Silny optymizm daje o sobie jednak znać nie tylko na giełdach amerykańskich. Paneuropejski indeks Stoxx Europe 600 zyskał w listopadzie około 15 proc. i był to dla niego rekordowy miesiąc. Z takim tempem zwyżek nie zakwalifikował się on jednak nawet do pierwszej dwudziestki najlepszych indeksów giełdowych w listopadzie. Pierwsze miejsce przypadło greckiemu indeksowi Athex Composite, który zyskał w ciągu miesiąca aż 29 proc. Drugą pozycję zajął austriacki ATX ze wzrostem wynoszącym 26 proc., a tuż za nim z nieznacznie niższym wzrostem uplasował się hiszpański Ibex 35. W pierwszej dziesiątce najlepszych głównych indeksów świata znalazł się też polski WIG20 ze wzrostem wynoszącym 21 proc. (WIG20 był jednak w poniedziałek o 14 proc. niżej niż na początku roku,)

– Mamy już rozpędzony rynek byka pod powierzchnią. Jeśli patrzymy na przyszły rok, to możemy za-uważyć, że wciąż jest dużo niedocenionych spółek na rynkach akcji, które wciąż nie przyłączyły się do zwyżek – twierdzi Mike Wilson, główny amerykański strateg rynku akcji w Morgan Stanley.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA