fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Mała giełda przeżywa oblężenie

Fotorzepa, Andrzej Skłodowski
NewConnect cieszy się coraz większym zainteresowaniem – nie tylko inwestorów indywidualnych, ale też instytucji.

Imponującą dynamikę wzrostu obrotów, wynoszącą 550 proc., odnotował w I półroczu NewConnect. Dane za lipiec są jeszcze bardziej zawrotne: zwyżka obrotów wyniosła 2277 proc., do poziomu 2,3 mld zł. Symbolicznym wydarzeniem jest pojawienie się spółki z NewConnect w rejestrze krótkiej sprzedaży publikowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego. To pierwszy taki przypadek w historii naszego rynku kapitałowego.

Mowa o producencie gier Forever Entertainment. Na tzw. grę na krótko akcjami studia zdecydował się Rockbridge FIZ. Kilka dni temu pojawił się w rejestrze pozycji aktualnych, natomiast w środę po południu już go tam nie było, przeskoczył na listę pozycji historycznych.

Jak należy interpretować pojawienie się krótkiej sprzedaży na spółce z NewConnect – czy to symbol przegrzania tego rynku, a w szczególności sektora gier? Analitycy przestrzegają przed wyciąganiem zbyt pochopnych wniosków.

– Rynek jest przegrzany, to fakt, cieszy się większym zainteresowaniem funduszy, ale pojawienie się krótkiej pozycji świadczy raczej o lepszej niż wcześniej płynności i większej dojrzałości rynku – komentuje Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM. Wtóruje mu Piotr Żółkiewicz, zarządzający funduszem Zolkiewicz & Partners Inwestycji w Wartość FIZ. – Samo pojawienie się spółki z NewConnect na liście krótkiej sprzedaży nie jest wyznacznikiem przegrzania rynku. Na początku sierpnia zaledwie pięć spółek z rynku głównego oraz NC znajdowało się w rejestrze. Na podstawie tak małej próby nie należy odnosić się do kondycji całego rynku akcyjnego – mówi Żółkiewicz.

Dodaje, że w ostatnich miesiącach na wielu spółkach pojawił się wzmożony popyt, a część firm zwiększyła wycenę o kilkaset procent. – W niektórych przypadkach wzrost kapitalizacji odzwierciedla potencjał do osiągania większych przychodów i zysków. Jednak euforia wśród wielu spółek covidowych czy growych nie ma uzasadnienia fundamentalnego. Próżno szukać tych spółek w raportach krótkiej sprzedaży – podkreśla Żółkiewicz. Zwraca też uwagę na kwestię techniczną: aby jakiś fundusz mógł sprzedać akcje spółki na krótko, najpierw musi pożyczyć je od innego funduszu za odpowiednią opłatą. Tymczasem w większości spółek z NewConnect w akcjonariacie są głównie drobni inwestorzy i spekulanci, brak natomiast instytucji finansowych, od których można pożyczyć akcje.

W rejestrze krótkiej sprzedaży są teraz widoczne cztery podmioty z aktualnymi pozycjami. Chodzi o spółki Alior Bank (na spadek jego wyceny gra Marshall Wace), Eurocash (Insignis FIZ), LPP (AKO Capital LLP) oraz Idea Bank (Insignis FIZ).

Obecność w rejestrze nie przesądza o spadku wyceny. Przekonały się o tym boleśnie globalne fundusze, uparcie grające na krótko akcjami CD Projektu, gdy kurs studia ciągle rósł. To teraz największa krajowa spółka na GPW.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA