fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Szalone wzrosty na chińskim Nasdaqu

Bloomberg
Nawet o blisko 3000 proc. drożały w poniedziałek akcje spółek, które zadebiutowały na rynku ChiNext, wzorowanym na amerykańskim Nasdaqu. Ogromne wzrosty to efekt zniesienia limitów dziennych wahań.

Łącznie 18 spółek zadebiutowało dziś na ChiNext, należącym do giełdy w Shenzhen. Wartość IPO sięgnęła 20 mld juanów (2,9 mld USD), a popyt na akcję był 5700 razy większy niż ich podaż.

Nowe regulacje spowodowały, że spółki, które przeprowadzają IPO przez pięć sesji nie posiadają ograniczeń, jeśli chodzi o wahania notowań. W efekcie, już na otwarciu poniedziałkowego handlu wiele spółek drożało o kilkaset procent. Rekordzistą jest jednak Contec Medical Systems, który zajmuje się produkcją przyrządów medycznych. W pewnym momencie akcje spółki drożały o 2932 proc. Ostatecznie notowania zakończyły dzień wzrostem na poziomie 1061 proc. Z kolei akcje Ningbo KBE Electrical Technology, producenta kabli samochodowych zdrożały o 743 proc. 

Łącznie 18 spółek, które zadebiutowało w poniedziałek odnotowało wzrost notowań na poziomie średnio 212 proc. - Nie ma wątpliwości, że po wdrożeniu nowych zasad zobaczymy większą zmienność na rynku ChiNext - powiedział Jiang Liangqing, zarządzający w funduszu Ruisen Capital Management.

Zmiana zasad na ChiNext to kolejny krok chińskich władz, które chcą stworzyć dla krajowych spółek alternatywę wobec amerykańskiego Nasdaqa.

- Reforma ChiNext jest istotną częścią wielkiej strategii konkurencji Chin z USA – mówi Hao Hong, analityk w BOCOM International.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku działalność rozpoczął szanghajski Star Market, na którym zadebiutowało mnóstwo spółek technologicznych, których wycena znacząco wzrosła. Pekin boi się o to, że chińskie spółki będą miały problem z przeprowadzaniem IPO w USA. Przypomnijmy, że senat USA uchwalił ustawę pozwalającą na usuwanie chińskich spółek z giełd w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA