fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Wystartował pierwszy wegański fundusz inwestycyjny na Wall Street

Bloomberg
Na giełdzie w Nowym Jorku zadebiutował pierwszy wegański ETF. Firma Beyond Investing uruchomiła fundusz, który będzie inwestował w akcje spółek, które w toku swojej działalności nie wykorzystują zwierząt i szanują środowisko.

W skład US Vegan Climate ETF będzie wchodziła m.in. firma Beyond Meat – amerykański producent bezmięsnych burgerów, który podbił serca inwestorów po wiosennej ofercie pierwotnej. ETF nie będzie inwestował jednak jedynie w producentów produktów pochodzenia roślinnego. Fundusz ma inwestować w 275 spółek, większość z indeksu S&P 500. Zgodnie z prospektem emisyjnym ETF wyklucza spółki zajmujące się wykorzystywaniem zwierząt w swojej działalności, a także łamiących prawa człowieka oraz z branż takich jak obrona, wydobycie paliw kopalnianych, produkcja energii czy innych sektorów szkodliwych dla środowiska.

Czytaj także: Polskie firmy też już robią mięso i ser z roślin 

Największą wagę w nowym funduszu będą miały takie spółki jak Microsoft, Apple, Facebook, JP Morgan Chase i Cisco. Będą one odpowiadać za 15 proc. całkowitych aktywów funduszu. 

Claire Smith, prezes Beyond Investing, powiedziała w wywiadzie dla CNN Business, że usuwając z orbity zainteresowań „paskudne” firmy, fundusz wykluczył około 43 proc. wszystkich spółek z indeksu S&P 500. Tym samym usunięto takie firmy jak Exxon Mobil, jedną z największych spółek produkujących ropę w USA, czy Amazon, który jest właścicielem Whole Foods, sieci sklepów, w których sprzedawane jest m.in. mięso. Z oczywistych powodów w składzie funduszu zabrało również McDonald’s. Wykluczono również Berkshire Hathaway, spółkę Warrena Buffeta, która kontroluję firmę Kraft Heinz, wykorzystującą produkty pochodzenia zwierzęcego.

Na miejsce w funduszu zasłużyły sobie również spółki spoza S&P 500, m.in. Tesla, która przy produkcji tapicerki w Modelu 3 nie wykorzystuje skór pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo produkuje samochody elektryczne, które są przyjazne dla środowiska.

Jak podkreśla Beyond Investing, trudno jest znaleźć spółki produkujące wyłącznie wegańskie produkty. – Staramy się znaleźć spółki produkujące żywność pochodzenia roślinnego i chcielibyśmy zobaczyć ich więcej – powiedziała Smith. Oprócz Beyond Burger, na amerykańskim rynku działa podobna firma Impossible Foods, jednak nie jest ona notowana na giełdzie, a jej prezes stwierdził niedawno, że nie jest to dobry czas na IPO.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA