fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gaz

Władimir Putin: Nord Stream-2 ruszy w 2021 r.

Prezydent Rosji zapewnił kanclerz Niemiec, że Gazprom dokończy rozbudowę gazociągu północnego. Inwestycja będzie jednak poważnie opóźniona; uruchomienie przesunie się nawet na połowę 2021 r.

„Oczywiście, jesteśmy w stanie samodzielnie dokończyć (gazociąg-red), bez sięgania po partnerów z zagranicy. Pytanie tylko w jakim terminie; to jedyne pytanie jakie jest w związku z tym. (...) Mam nadzieję, że do końca tego roku albo w pierwszym kwartale przyszłego roku budowa zostanie zakończona i gazociąg rozpocznie pracę" - mówił Władimir Putin podczas sobotniego spotkania z Angelą Merkel; informuje agencja TASS.

Putin podkreślił, że Rosja wysoko ceni wsparcie Niemiec dla Nord Stream-2.

„W aktywach Rosji i Niemiec jest szereg dużych wspólnych projektów energetycznych. Wysoko sobie cenimy odpowiedzialne stanowisko rządu RFN, wspierające znany was projekt Nord Stream-2" - mówił Putin.

W czasie spotkania Putin i Merkel rozmawiali też o tranzycie rosyjskiego gazu przez Ukrainę: „Podkreśliliśmy wagę porozumień podpisanych 31 grudnia 2019 r między Gazpromem a ukraińskimi partnerami. Zgodnie z nimi dostawy tranzytowe będą realizowane przez kolejne pięć lat. Te umowy są wzajemnie korzystne tak dla Rosji jak i Ukrainy, a także odpowiadają interesom konsumentów rosyjskich surowców energetycznych" - argumentował prezydent Rosji.

Niemcy są kluczowym partnerem Rosji w handlu zagranicznym. W ciągu 10 miesięcy 2019 r obroty handlowe obu państw wyniosły 43,8 mld dol. Niemcy są m.in. największym odbiorcą gazu z Rosji, chociaż w 2019 r zakupy w Gazpromie spadły (Rosjanie nie ujawniają, o ile).

W 2018 r Niemcy importowali z Rosji 55,3 mld m3 gazu, z Norwegii - 24,7 mld m3, a z Holandii - 15,8 mld m3.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA