Fundusze Europejskie

Unia rozdaje bilety na podróż po Europie

Pixabay
Już od tego tygodnia młodzi ludzie będą mogli ubiegać się o darmowe bilety na środki transportu, które pozwolą im odbyć w lato podróż marzeń po Europie.

We wtorek o godz. 12 czasu środkowoeuropejskiego ruszy rejestracja w nowym programie unijnym DiscoverEU, dzięki któremu młodzież będzie mogła udać się w podróż po Europie od lipca do końca października. Zapisy potrwają do 26 czerwca (do godz. 12 czasu środkowoeuropejskiego) – w sumie do rozdania jest 15 tysięcy darmowych biletów na środki transportu, które przewiozą młodych ludzi w wybrane przez nich miejsce w Europie. Podstawowym założeniem jest, że uczestnicy będą przemieszczać się koleją, jednak w szczególnych przypadkach mogą skorzystać także z autobusu, promu czy samolotu (np. gdy mieszkają na obszarach trudno dostępnych lub na wyspach).

Program przeznaczony jest dla osób, które będą miały 1 lipca 2018 r. co najmniej 18 lat (a więc urodziły się między 2 lipca 1999 r. a 1 lipca 2000 r. włącznie) i są obywatelami Unii. Wymóg wiekowy nie został określony przypadkowo – jest to bowiem moment, w którym młodzi ludzie wkraczają w dorosłość, ukończyli już szkoły średnie i często przeprowadzają się do innego miasta, by rozpocząć karierę akademicką. Podróż po wybranych krajach ma pomóc im poznać lepiej różnorodność i bogactwo kulturowe Europy, nawiązać nowe przyjaźnie i poczuć swoją europejską tożsamość. Czas ku temu jest idealny, jako że 2018 rok jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego, co oznacza, że młodzi podróżnicy będą mieli okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach organizowanych w całej Europie - wyjaśnia w komunikacie Unia Europejska.

Aby wygrać darmowy bilet, uczestnicy muszą jednak wykazać się inicjatywą i wiedzą. Indywidualnie bądź w grupie liczącej maksymalnie 5 osób muszą przedstawić samodzielnie opracowany plan podróży (zwiedzanie może trwać do 30 dni i obejmować najwyżej cztery kraje). Następnie kandydaci wezmą udział w quizie, podczas którego będą musieli wykazać się wiedzą dotyczącą Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, unijnych inicjatyw skierowanych do młodych osób oraz zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Na podstawie ich odpowiedzi Komisja Europejska wyłoni zwycięzców, którzy mogą otrzymać nawet 15 tys. biletów. Po zakończeniu podróży uczestnicy poproszeni zostaną o podzielenie się z rówieśnikami swoimi przygodami i doświadczeniami poprzez media społecznościowe bądź w szkole w formie prezentacji.

- DiscoverEU to doskonała okazja dla młodych ludzi, aby poznawać Europę bezpośrednio, podczas podróży, której nie zastąpi żadna książka ani żaden film dokumentalny. Jestem pewien, że doświadczenie to nie tylko wzbogaci życie młodych ludzi, ale i społeczności, które odwiedzą – mówi unijny komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics, cytowany w komunikacie.

- Jutrzejszy dzień oznacza początek 15 tysięcy niezapomnianych przygód w Europie, których w tym roku i w następnych latach będzie jeszcze więcej - zapowiada.

Ci bowiem, którym nie uda się dostać do letniej edycji programu, będą mogli spróbować jeszcze sił jesienią, kiedy to zaplanowano druga turę zgłoszeń. Całkowity budżet DiscoverEU na 2018 rok to 12 mln euro, co powinno łącznie wystarczyć na podróż po kontynencie dla 20 tys. młodych ludzi. Każdemu państwu należącemu do Wspólnoty przysługuje liczba biletów, wyliczona na podstawie odsetka mieszkańców w stosunku do ogólnej liczby ludności UE. Inicjatywa ma być kontynuowana w przyszłych latach w ramach programu Erasmus.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL