fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Dolar był słaby w tym roku i będzie słaby w kolejnym

pexels.com
Od szczytu w marcu dolar stracił ponad 12 proc. wobec głównych walut świata. Analitycy widzą czynniki, które w 2021 r. będą go dalej osłabiać.

W zeszłym tygodniu dolar znalazł się najniżej od kwietnia 2018 r. Według prognoz w 2021 r. amerykańska waluta będzie pogłębiać dotychczasowe spadki.

Analitycy twierdzą, że wpływ na to będzie miało ożywienie w globalnej gospodarce. Kiedy gospodarka USA i światowa radzą sobie dobrze, dolar ma tendencję do osłabiania.

Z powodu wysokiej skuteczności szczepionek takich firm jak Pfizer i Moderna wkrótce mogą być one dostępne na całym świecie, co ma się przyczynić do silnego odbicia gospodarczego już w pierwszej połowie 2021 r.

Kolejny argument daje polityka amerykańskiego banku centralnego. Fed jasno dał do zrozumienia, że utrzyma stopy procentowe na niskim poziomie i będzie skupował aktywa tak długo, jak to konieczne, aby pobudzić gospodarkę USA. To wzmacnia wiarę w ożywienie i powoduje, że inwestorzy poszukują wyższych stóp zwrotu w innych walutach.

– Prognozujemy dalszy spadek dolara o 5–10 proc. do końca 2021 r., ponieważ Fed pozwoli amerykańskiej gospodarce na rozgrzanie – stwierdził Carsten Brzeski, główny ekonomista holenderskiego banku ING.

Trzeci czynnik, który może wpływać na osłabienie dolara, to polityka Joe Bidena. Taryfy wprowadzone przez Trumpa przyczyniły się do umocnienia dolara w ostatnich latach – twierdzi Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management.

W sporach z krajami takimi jak Chiny prezydent elekt Joe Biden powinien stosować inne rozwiązania niż taryfy. Haefele twierdzi, że to pozytywny znak dla globalnego wzrostu i negatywny dla dolara.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA