fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kolejny były szef KNF zatrzymany

Fotorzepa/ Krzysztof Skłodowski
CBA zatrzymało Andrzeja J., byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, oraz sześciu podległych mu urzędników. Sprawa dotyczy SKOK Wołomin.

Po doprowadzeniu podejrzanych do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie prokurator ogłosi zatrzymanym zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze urzędniczym.

Prokuratura Krajowa podaje, że „obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy" wskazuje, że zatrzymani w związku z pełnionymi funkcjami w KNF w latach 2013-2014 dopuścili się przestępstw niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w wielkich rozmiarach na szkodę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i depozytariuszy. Szersze informacje o zarzutach stawianych zatrzymanym i wykonanych czynnościach procesowych z ich udziałem, zostaną przedstawione przez prokuraturę po ich zakończeniu.

Śledztwo dotyczy nadzoru nad SKOK Wołomin w latach 2012-2014 r.Zatrzymań dokonano w Warszawie i podwarszawskich miejscowościach. Po zakończeniu trwających czynności z zatrzymanymi i przeszukań w mieszkaniach jeszcze w czwartek wyjadą oni w asyście agentów Biura do Szczecina. Czynności z zatrzymanymi trwają, po ich zakończeniu zostaną przekazani do szczecińskiej prokuratury regionalnej. Andrzej J. był przewodniczącym 2011–2016, od jesieni 2016 r. był dyrektorem departamentu prawnego mBanku.

W lutym 2015 roku sąd ogłosił upadłość Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Wołomin. Powodem były regularne nieprawidłowości przy udzielaniu kredytów. Zgodnie z ustaleniami prokuratury, zorganizowana grupa przestępcza wyprowadziła z kasy 800 mln zł. KNF zawiesiła działalność SKOK w Wołominie 11 grudnia 2014 r. oraz wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy. Pod koniec czerwca 2014 roku suma bilansowa SKOK Wołomin wynosiła 3,1 mld zł. Portfel kredytowy wynosił 2,4 mld zł, a depozyty 2,7 mld zł.SKOK-i znajdują się pod parasolem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, depozyty zgromadzone w wysokości do 100 tys. euro zostały zwrócone klientom.

To już drugi były szef Komisji Nadzoru Finansowego zatrzymany ostatnio przez CBA. Kilka dni temu biuro na polecenie prokuratury zatrzymało Marka Ch., który jest podejrzany o przekroczenie uprawnień (to pokłosie nagranej przez Leszka Czarneckiego rozmowy, w której Ch. miał przedstawiać biznesmenowi propozycję korupcyjną).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA