fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

MFW odmawia Ukrainie ekstra pomocy

Kijów
Bloomberg
Międzynarodowy Fundusz Walutowy odmówił Ukrainie nadzwyczajnej pożyczki, która miała wypełnić dziur budżetową wielkości 1,4 mld dolarów.

Kijów zwrócił się do MFW z prośbą o skorzystanie z narzędzia Emergency finance - finansowania awaryjnego, gdy państwo ma poważne problemy. W budżecie kraju powstała dziura o wartości 40 mld hrywien (1,4 miliarda dolarów). Poinformował o tym Jarosław Żeleźniak, pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Finansów, Polityki Podatkowej i Celnej Rady Najwyższej:

„W marcu rząd zdecydował się żyć na szerokiej stopie, pozostawiając kraj bez pieniędzy. W budżecie państwa na 2020 r jest ogromna dziura - brakuje co najmniej 40 mln hrywien" - cytuje gazeta RBK. Według Żeleźniaka, władze chciały zniwelować dziurę pieniędzmi z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Unii Europejskiej i Banku Światowego. Żeleźniak twierdzi, że Ukrainie nikt nie da pieniędzy, a państwo nie zarobiło więcej.

Według szefa resortu finansów Serhija Marczenki, MFW jest gotowy udzielić wsparcia w ramach obecnego programu. Natomiast nie da Ukrainie nadzwyczajnej pomocy finansowej na pokrycie deficytu budżetowego.

„Odpowiedź naszych partnerów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego była taka: „Droga Ukraino, masz swój program pomocy. Jesteśmy gotowi do współpracy w tym programie. Nie rozważamy teraz finansowania awaryjnego" - powiedział Marczenko w programie ukraińskiej telewizji.

Minister wyjaśnił, że MFW dał do zrozumienia, że będzie współpracował z Ukrainą tylko w ramach istniejącego programu, a Kijów musi spełnić warunki, które zostały zapisane w umowie. Chodzi głównie o walkę z korupcją.

W lipcu rada dyrektorów MFW zatwierdziła nowy program wsparcia dla Ukrainy, który zapewni krajowi 5 miliardów dolarów w 18 miesięcy. Fundusz wyjaśnił, że przyznane środki pomogą uzupełnić budżet i deficyt bilansu płatniczego na Ukrainie, a także kontynuować reformy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA