fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Tajemnica rajdu bitcoina

Bloomberg
Okazuje się, że do tegorocznych zwyżek najważniejszej waluty cyfrowej walnie przyczynił się jego mniejszy konkurent tether w wersji stabilnej (stabletether).

Analitycy wzięli pod lupę korelację obu krypto walut i doszli do wniosku, że bitcoin często drożeje, kiedy na rynek trafiają nowe emisje stabletethera.

Zdarzyło się tak w 70 proc. przypadków, ustaliła firma analityczna TokenAnalyst.

W tym roku na rynek trafiły stabletethery o wartości około 2 miliardów dolarów, a więc mogło to być znaczącym czynnikiem, wskazuje Bloomberg.

Dlaczego i i kiedy pojawiają się nowe tethery owiane jest tajemnicą, a stojące za tym firmy tłumaczą, że decyduje o tym popyt dużych inwestorów.

W Chinach, gdzie giełdy walut cyfrowych są zakazane zainteresowani za gotówkę bez problemu mogą kupić tethery na rynku nieregulowanym i płacić nimi za inne krypto waluty.

Tethery mogą wejść do obiegu na różnych blockchainach i - jak się okazuje - ma to znaczenie.

W przypadku emisji tetherów na blockchainie ethereum zwanym ERC-20 cena bitcoina w 70 proc. przypadków idzie w górę. Natomiast, kiedy tethery sa emitowane na blockchanie Omni bitcoin zyskuje tylko w 50 proc. przypadków.

Sid Shekhar, współzałożyciel TokenAnalyst, te różnice tłumaczy tym, że tethery na ERC-20 są łatwiejsze w użyciu niż te na Omni (powiązanym z bitcoinem) i wartość można transferować szybciej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA