fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Ze zrewidowanych danych GUS wynika, że na przełomie 2012 i 2013 r. polska gospodarka znalazła się w recesji

Bloomberg
Rewizja historycznych danych przez GUS sprawiła, że Polska straciła tytuł jedynego kraju UE, który nie doświadczył w ostatnich latach recesji.

Podając w poniedziałek szczegółowe dane dotyczące PKB w IV kwartale ub.r. (zwiększył się o 1,1 proc. kwartał do kwartału), urząd statystyczny dokonał też rewizji odczytów z poprzednich lat.

Okazało się, że w IV kwartale 2012 r. polski PKB zmniejszył się o 0,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, a w I kwartale 2013 r. spadł o 0,1 proc. Dwie z rzędu kwartale zniżki PKB ekonomiści definiują zaś jako techniczną recesję.

Wcześniej GUS oceniał, że w ostatnich miesiącach 2012 r. gospodarka urosła o 0,1 proc., a w kolejnych trzech o 0,3 proc.

To nie pierwsza korekta danych za ten okres. W październiku ub.r. GUS podał, że w całym 2013 r. PKB powiększył się o 1,3 proc., zamiast o 1,7 proc., jak sugerowały wcześniejsze obliczenia. Już wtedy ekonomiści mBanku sugerowali, że na przełomie 2012 i 2013 r. w Polsce mogła wystąpić techniczna recesja – co zresztą było zgodne z ich wcześniejszymi prognozami dotyczącymi tego okresu.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA