fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rentowności nowym wyzwaniem

pexels.com
Poniedziałkowa sesja przyniosła wyraźne uspokojenie na globalnym rynku obligacji. Ale obawy przed inflacją mogą jeszcze wrócić.

Co prawda rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich lekko rosła i wynosiła w poniedziałek po południu 1,43 proc., ale i tak była znacząco niższa niż w czwartek, gdy dochodziła do 1,6 proc. Rentowność brytyjskich dziesięciolatek spadła z 0,83 proc. w piątek do 0,78 proc. w poniedziałek, niemieckich z -0,24 proc. do -0,31 proc., a włoskich z 0,82 proc. do 0,7 proc. Spadki rentowności przyczyniły się do poniedziałkowych zwyżek na giełdach.

Choć w poniedziałek sytuacja na rynku długu się uspokoiła, to ostatnie tygodnie przyniosły szybki wzrost rentowności obligacji wielu krajów. O ile na początku roku amerykańskie dziesięciolatki miały rentowność wynoszącą 0,93 proc., o tyle na początku lutego sięgała ona już 1,1 proc. Poziom 1,6 proc. osiągnięty w zeszłym tygodniu był najwyższy od lutego 2021 r. Rentowność brytyjskich dziesięciolatek skoczyła w lutym o około 50 pkt baz., a niemieckich o około 30 pkt baz. O ile na początku roku japońskie dziesięciolatki miały rentowność 0,02 proc., a na początku lutego 0,05 proc., o tyle w poniedziałek 0,14 proc.

Mocno wyróżniała się Australia. Rentowność jej dziesięciolatek wzrosła z 1,1 proc. na początku lutego do 1,9 proc. w zeszłym tygodniu. W poniedziałek spadła do 1,67 proc., po tym jak Bank Rezerw Australii ogłosił zakupy długoterminowego długu za 3 mld dol.

– Nie ma większych wątpliwości, że banki centralne w końcu będą dosyć ostro działać przeciwko wzrostowi rentowności. Po prostu nie mogą do czegoś takiego dopuścić, gdy dług jest tak duży – twierdzi Jim Reid, strateg Deutsche Banku. –Jak dotąd oficjele z Fedu wydają się raczej zrelaksowani w obliczu ruchów na rynku i sugerują, że odzwierciedlają one wyższy wzrost gospodarczy. Jeśli jednak rentowności będą rosły tak szybko jak w zeszłym tygodniu, to będą mieli szansę na przegrupowanie się i dostosowanie przekazu – dodaje Reid.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA