fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

City boi się, że ryby będą ważniejsze od usług finansowych

Adobe Stock
Przedstawiciele brytyjskiego sektora finansowego obawiają się, że ich kraj uzyska jedynie tymczasowy dostęp do unijnego rynku finansowego w ramach traktatu handlowego, bo inne sektory, np. połowy ryb okażą się ważniejsze.

Nowy traktat zacznie obowiązywać po upływie okresu przejściowego, od 2021 r. Europa jest największym rynkiem w eksporcie brytyjskich usług finansowych, o wartości ok. 26 mld funtów rocznie, a dostęp do niego nastąpi według unijnego systemu równoważności. Będzie to możliwe, jeśli brytyjskie normy pozostaną w dużym zakresie zbieżne z obowiązującymi na kontynencie. System ten zapewnia bardziej sporadyczny dostęp od obecnego, może być anulowany w ciągu 30 dni w pewnych przypadkach.

W. Brytania jest już technicznie równoważna, ale to nie oznacza automatycznego objęcia jej całym systemem, może dojść do nowych warunków i kompromisów z innymi sektorami gospodarki — powiedział w komisji Izby Lordów Stephen Jones, prezes organizacji bankowej UK Finance. — Jeśli będzie możliwe przyznanie równoważności, to moim zdaniem najprawdopodobniej będzie to tymczasowe w niemal każdym przypadku i teoretycznie możliwe do cofnięcia z małym wyprzedzeniem. Na tej podstawie firmy będą wtedy musiały zadecydować, czy jest to odpowiednia i solidna baza, by na niej polegać — dodał według Reutera.

Ocena równoważności przez Unię jest odrębną sprawą od rozmów o handlu, ale zostanie wzięta pod uwagę — twierdzą oficjele z Unii. Ten blok pragnie dostępu do brytyjskich łowisk, co zwiększa temperaturę polityczną w Londynie. — Usługi finansowe są dla nas znacznie ważniejsze niż dla nich, istnieje potencjalna możliwość wydobycia przez nas innych ustępstw od nich — powiedział w parlamencie Bruce Carnegie-Brown, przewodniczący rynku ubezpieczeniowego Lloyd's of London. Sektor finansowy znalazł się na złym miejscu z powodu kryzysu finansowego, co utrudniło politykom jego obronę — uważa Carnegie-Brown. — Istnieje pewne ryzyko z powodu jego złożoności i faktu, że trudno go dotknąć, iż znacznie bardziej namacalne kwestie jak ryby i samochody osobowe będą bardziej realne dla ludzi pod względem wpływu brexitu od usług finansowych — dodał.

Banki korzystające z Londynu jako wrót do Unii pootwierały ośrodki na terenie bloku, więc W. Brytania może w krótkim terminie stracić na poborze podatków 3-5 mld funtów — powiedział Jones. Uzyskanie równoważności dla hurtowych rynków finansowych powinno być priorytetem ze względu na to, że przeważy to wszelkie korzyści z odmiennych przepisów od unijnych. — Nie dążymy do walki na własną rękę, chyba że chcemy znaleźć się w izolacji — dodał Jones. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA