fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Czesi podnoszą stopy procentowe

AdobeStock
Rynek oczekiwał, że czeski bank centralny powstrzyma się od podwyżki stóp procentowych. Decydenci w Pradze sprawili jednak niespodziankę i podnieśli główną stopę procentową w kraju o 0,25 pkt proc., z 2 proc. do 2,25 proc. To pierwsza podwyżka od maja.

Wśród ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutersa, żaden nie prognozował wzrostu stóp procentowych u naszych południowych sąsiadów. W związku z tym niespodziewanym ruchem, czeska korona w stosunku do euro osiągnęła najwyższy poziom od ośmiu lat, spadając poniżej 25 koron za euro.

Narodowy Bank Czeski (CNB) podniósł o 0,25 pkt. proc. także stopę lombardową i dyskontową, odpowiednio do 3,25 proc. i 1,25 proc.

Tym ruchem CNB zareagował na wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w kraju. W grudniu inflacja nad Wełtawą wzrosła do 3,2 proc., pozostając drugi miesiąc z rzędu powyżej górnej granicy celu inflacyjnego.

Posunięcie to kontrastuje z bodźcem monetarnym stosowanym przez Rezerwę Federalną i Europejski Bank Centralny, które w ostatnim czasie obniżały stopy procentowe. Jest również odmienne od stanowiska NBP, który utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie 1,5 proc. W Czechach stopy procentowe są po raz pierwszy w historii wyższe o 0,75 pkt proc. w porównaniu z Polską. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA