fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Nowy banknot z Konopnicką? Jest odpowiedź ministerstwa finansów

Archiwum Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
Członek RPP Eryk Łon wywołał niedawno duży szum w mediach, proponując wprowadzenie nowego banknotu o nominale 800 zł z Marią Konopnicką. Ministerstwo finansów udzieliło już odpowiedzi w tej sprawie.

W lipcu tego roku członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon wysunął propozycję wprowadzenia do obiegu nowego banknotu o nominale 800 zł upamiętniającego Marię Konopnicką. W rozmowie z PAP ekonomista tłumaczył ten postulat w dość zaskakujący sposób, twierdząc, że wybitna polska pisarka i autorka „Roty” zasługuje właśnie na taki banknot, ponieważ… urodziła ośmioro dzieci. 

Jego pomysł zyskał tak duży rozgłos, że posłowie Kukiz'15 Maciej Masłowski, Paweł Skutecki i Paweł Szramka skierowali interpelację poselską w tej sprawie do resortu finansów. Jak zauważyli, „dosyć zaskakujące wydaje się być uzasadnienie powyższej propozycji, ponieważ wiąże się ono z tym, że Maria Konopnicka wychowała wraz z mężem ośmioro dzieci”.

Posłowie przypomnieli również w interpelacji, że „obecnie na wszystkich banknotach - 10, 20, 50, 100, 200 i 500 złotych - widnieją wybrani polscy królowie z okresu I Rzeczypospolitej w porządku chronologicznym w zależności od czasu panowania. Wprowadzenie więc wizerunku Marii Konopnickiej na nominał nowego banknotu byłoby zatem odejściem od powyższej normy”. 

Czytaj także: Czechy wprowadziły banknot o nominale 0 euro 

Ministerstwo finansów wystosowało już odpowiedź w tej sprawie, którą napisał podsekretarz stanu Piotr Nowak po konsultacjach z NBP. Jak stwierdził Nowak w odpowiedzi cytowanej przez TVN24, „NBP nie planuje obecnie wprowadzenia do obiegu nowych banknotów, w tym banknotu o wartości nominalnej 800 złotych”.

Podsekretarz stanu dodał, że „analizy NBP pokazują, że obecna struktura nominałowa dotycząca podziału na monety i banknoty jest prawidłowa. W zależności od rodzaju znaku pieniężnego (banknot, moneta) struktura nominałowa dostosowana jest do potrzeb rynku”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA